Po búrke zostalo bez prúdu 100 000 Balkáncov

Po búrke zostalo bez prúdu 100 000 Balkáncov
Zdroj foto: SITA/AP
Jeden človek prišiel o život a vyše 100 000 domácností zostalo bez elektrickej energie po snehových búrkach, ktoré od štvrtka sužujú balkánskej krajiny. Vietor strhával stromy a stĺpy elektrického vedenia a sneh a dážď spôsobili v niektorých miestach zosuvy pôdy.

Uzavreli cesty

Jadranské pobrežie Chorvátska bičuje hustý dážď sprevádzaný silným vetrom. V Čiernej hore vydali varovanie pred búrkami v horských oblastiach a uzavrieť pre nepriaznivé podmienky museli viacero ciest.

V Bosne a Hercegovine prišiel o život motorista, na ktorého auto spadol strom v meste Zepce v strede krajiny. Na juhozápade Bosny uviazli pre sneh na cestách desiatky vodičov.

Zostali aj bez pitnej vody

Bez elektriny zostalo vyše 50 000 domácností a ďalšie stovky sú aj bez pitnej vody, keďže im nefungujú čerpadlá. Ďalších vyše 30 000 domácností je bez elektriny v Srbsku, asi 1300 v Slovinsku a ďalších 24 000 v Chorvátsku.

„Máme tímy v teréne, ktoré musia bojovať s ťažkým a mokrým snehom. Musia odstraňovať polámané stromy, ktoré poškodili elektrické vedenia,“ povedal Milovan Glisič zo srbskej elektrárenskej spoločnosti. Dodávky prúdu do domácností by mali obnoviť ešte v piatok, všetko však závisí od počasia.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá