Kalifát uniesol najmenej 90 kresťanov

24.2.2015 11:07

Extrémistická organizácia Islamský štát uniesla z dediny na severovýchode Sýrie najmenej 90 asýrskych kresťanov.

Kalifát uniesol najmenej 90 kresťanov
Foto: SITA/AP

Niektorým dedinčanom sa podaril ujsť

K únosu došlo po tom, ako oddiely IS v pondelok prepadli a obkľúčili dediny v blízkosti prevažne asýrskeho mesta Tal Ahmar, ktorých obyvatelia sa hlásia k starobylej asýrskej cirkvi. Tal Ahmar leží neďaleko mesta Hasaka - hlavného mesta rovnomennej provincie -, ktorého väčšiu časť ovládajú Kurdi. 

Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) sídliace v Londýne.


Švédsky novinár Nuri Kino, vedúci skupiny aktivistov A Demand For Action, ktorá sa zameriava na monitorovanie situácie náboženských menšín na Blízkom východe, podľa agentúry AP uviedol, že islamisti zadržiavajú 70-100 ľudí, väčšina z nich sú asýrski kresťania z dediny Tal Šamiram.


Kino dnes spresnil, že zdrojom jeho informácií sú rozhovory s dedinčanmi, ktorým sa pri prepade islamistov podarilo utiecť alebo od príbuzných zajatých osôb.


Tento posledný útok IS časovo koliduje s operáciou ozbrojených oddielov sýrskych Kurdov proti pozíciám IS na severovýchode Sýrie v blízkosti irackých hraníc, v ktorej islamisti utrpeli straty.


K ozbrojeným skupinám, ktoré bojujú proti IS, sa pridali aj asýrski kresťania. V Iraku, kde si pred časom vytvorili vlastné milície, lebo sa nechceli spoliehať na ochranu zo strany vládnej armády, im napríklad pri ochrane náboženských objektov pomáhajú kurdské polovojenské jednotky.

Oblasť opustili desaťtisíce ľudí

V oblastiach, ktoré sú pod kontrolou IS v Iraku a Sýrii, sú kresťania, ako aj príslušníci iných náboženstiev a iných vetiev islamu vystavení krutému prenasledovaniu, mučeniu, znásilňovaniu i vraždám, ak sa nepodrobia IS a nekonvertujú. V obave o vlastný život tieto oblasti opustili desaťtisíce ľudí.

IS útočí na príslušníkov menšinových náboženských komunít nielen v Iraku a Sýrii, ale najnovšie aj v Líbyi, kde v polovici februára brutálne zavraždili skupinu egyptských koptov.


K svetovým lídrom, ktorí odsúdili tento zločin, sa pridal aj pápež František. Uviedol, že egyptskí kopti boli v Líbyi zavraždení "len pre to, že boli kresťania".


Vražda skupiny koptov vyvolala veľké obavy aj v Taliansku, a to nielen pre relatívne malú vzdialenosť, ktorá delí obe tieto krajiny ležiace na protiľahlých brehoch Stredozemného mora, ale najmä vzhľadom na výrok jedného z islamistov. Vo videonahrávke, v ktorej na internete zverejnili vraždu koptov, varoval, že ďalším cieľom IS po zabití kresťanov je dobyť Rím - symbol katolíckeho náboženstva.


V päťminútovom videozázname vidno skupinu mužov v oranžových kombinézach kráčajúcich po pláži, pričom každého z nich sprevádza maskovaný militant oblečený v čiernom. Po tom, ako jeden z militantov ozbrojených nožom krátko prehovoril po anglicky na kameru, muži v oranžovom odeve museli pokľaknúť a ich "sprievodcovia" im všetkým súčasne odrezali hlavu, uviedla agentúra AP.


Tvorcovia videa sa predstavili ako členovia tzv. Tripoliskej provincie IS.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok