Prímerie je ojedinele porušované, no platí

Na východe Ukrajiny panuje po oficiálnom vyhlásení prímeria relatívny pokoj. Neplatí to ale pre mesto Debaľceve, kde povstalci minské mierové dohody porušujú. Vzbúrenci ostreľujú obkľúčené ukrajinské jednotky a bránia misii OBSE v plnení kontrolných funkcií.

Podľa hovorcu vládnych ozbrojených síl je však paľba separatistov nepravidelná a ojedinelá. Povstalci hovoria o paľbe v sebaobrane pred útokmi vládnych síl. Tým prezident Petro Porošenko ako najvyšší veliteľ verejne a priamo prikázal zastaviť paľbu v súlade s piatkovou dohodou štyroch lídrov v bieloruskom Minsku. Ešte v sobotu v noci sa v tejto veci spojil americký minister zahraničných vecí John Kerry so svojim ruským rezortným kolegom Sergejom Lavrovom. Polnočnému pokoju zbraní na východe Ukrajiny však v sobotu predchádzali ostré boje v záujme získania čo najväčšieho územia pred polnocou.

Nová dohoda o prímerí na Ukrajine je výsledkom štvrtkových rokovaní v bieloruskom Minsku za účasti francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a jeho ruského náprotivka Vladimira Putina. Výsledné znenie podpísali členovia takzvanej kontaktnej skupiny pre Ukrajinu, ktorú tvoria zástupcovia Kyjeva, separatistov, Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Na ukrajinské územie vstúpil nový ruský humanitárny konvoj

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

TOP videá

Francúzsko a Nemecko: Prímerie na východe Ukrajiny sa v zásade dodržiavalo

Francúzsko a Nemecko oznámili, že dohodnuté prímerie na východnej Ukrajine sa dnes vo všeobecnosti dodržiavalo, a to napriek lokálnym incidentom, ktoré podľa nich treba urýchlene vyriešiť. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré zverejnila kancelária francúzskeho prezidenta.

Štvrtková dohoda z Minska - sprostredkovaná Francúzskom a Nemeckom - predpokladá ako základnú podmienku ďalšieho pokroku prímerie, ktoré na východe Ukrajiny začalo oficiálne platiť dnes o polnoci miestneho času (v sobotu o 23.00 h SELČ).

Bojové akcie oboch strán v dohodnutom termíne prevažne utíchli, hoci sa vyskytlo viacero lokálnych prípadov vzájomného ostreľovania.

Proruskí povstalci okrem toho oznámili, že pokoj zbraní nebudú dodržiavať v strategicky významnom železničnom uzle Debaľceve, kde sa vládne sily dostali do obkľúčenia separatistami. Z okolia mesta sa aj dnes ozývala sporadická ťažká delostrelecká paľba.

Francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová sa dnes telefonicky spojili s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom.

Keďže sa prímerie v prvý deň svojho trvania viac-menej uplatňovalo, štvorica politikov sa dohodla na tom, že sa pristúpi k plneniu ďalších bodov minskej dohody z 12. februára.

Dodržiavanie prímeria by mali monitorovať pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá dnes taktiež potvrdila, že dohodnuté zastavenie paľby v zásade platí.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá