Kalifát ovládol mesto al-Baghdádí pri americkej leteckej základni
Povstalci z extrémistickej skupiny Islamský štát získali dnes po niekoľkomesačnom obliehaní kontrolu nad takmer celým územím mesta al-Baghdádí v západnom Iraku. Do ohrozenia sa tým dostala aj americká letecká základňa, na ktorej príslušníci americkej námornej pechoty cvičia irackých vojakov.
Mesto napadli z dvoch strán
Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na irackých predstaviteľov. Mesto al-Baghdádí, približne 85 kilometrov severozápadne od mesta Ramádí v provincii Anbár, sunnitskí radikáli IS obliehali niekoľko mesiacov.
Táto ozbrojená skupina v rámci svojho ťaženia za vytvorenie islamského kalifátu obsadila od vlaňajška rozsiahle územia na severe a západe Iraku, vrátane viacerých miest v provincii Anbár.
"Deväťdesiat percent oblasti al-Baghdádí padlo pod kontrolu povstalcov," povedal v telefonickom rozhovore pre Reuters miestny predstaviteľ.
Militanti napadli mesto z dvoch strán. Ďalšia skupina bojovníkov sa pokúsila napadnúť silne stráženú leteckú základňu Ajn al-Asad päť kilometrov južne od mesta, na ktorú však neprenikli.
Na základni sa nachádza 320 príslušníkov americkej námornej pechoty, ktorí tam trénujú členov irackej siedmej divízie. Základňa sa stala terčom útoku IS už v decembri.
Americkí predstavitelia v Iraku ani tlačový odbor amerického ministerstva obrany situáciu v provincii Anbár bezprostredne nekomentovali.
Zastavia financovanie teroristov
Bezpečnostná rada OSN jednomyseľne prijala rezolúciu zameranú na zastavenie financovania teroristických skupín. Pätnásťčlenná rada tiež vyzvala na prijatie sankcií proti jednotlivcom a spoločnostiam obchodujúcim s ropou, ktorú produkujú organizácie ako IS.
Rezolúciu navrhlo Rusko a podporovali ju aj Spojené štáty a viaceré ďalšie členské krajiny BR OSN. Rezolúcia požaduje, aby všetkých 193 členských štátov Organizácie Spojených národov podniklo "primerané kroky", ktoré zabránia obchodovaniu s historickými pamiatkami a ďalšími predmetmi s historickým, kultúrnym, vzácnym vedeckým a náboženským významom, ktoré boli ilegálne vyvezené zo Sýrie. Existuje už podobný zákaz týkajúci sa pamiatok z Iraku, pripomenula tlačová agentúra AP.
Dnes prijatá rezolúcia taktiež znovu zdôrazňuje, že je protizákonné platiť výkupné jednotlivcom a skupinám, na ktoré sa vzťahujú sankcie OSN, a že všetky krajiny musia zmraziť peniaze takéhoto pôvodu.
Rezolúcia je právne záväzná a poskytuje rade právomoc vynútiť si uplatňovanie dokumentu, a to pomocou ekonomických sankcií. Tie hrozia každému, kto bude napríklad kupovať ropu od militantov IS či Frontu an-Nusra napojeného na al-Káidu. Rezolúcia však nepovoľuje použitie vojenskej sily, uviedla agentúra Reuters.