Castro žiada Spojené štáty, aby Kube vrátili základňu na Guantáname

Castro žiada Spojené štáty, aby Kube vrátili základňu na Guantáname
Zdroj foto: SITA/AP
Kuba nebude pri rokovaniach so Spojenými štátmi akceptovať žiadne zasahovanie do svojich vnútorných záležitostí. Vyhlásil to kubánsky prezident Raúl Castro a varoval, že miešaním sa do interných záležitostí jeho krajiny sa stane rozmrazovanie vzájomných diplomatických vzťahov bezvýznamné.

Žiada vrátenie Guantánama

Castro vyzval Obamu, aby využil výkonné právomoci na zmiernenie dlhoročného ekonomického embarga. Americký líder by podľa neho mohol rozšíriť opatrenia na zmiernenie embarga, ako napríklad v prípade telekomunikačného vybavenia, aj na zvyšok ekonomiky štátu.

Raúl Castro okrem stiahnutia ekonomického embarga tiež žiada, aby Spojené štáty vrátili Havane vojenskú základňu Guantánamo, ktorú Američania v súčasnosti využívajú ako väznicu.

"Všetko nasvedčuje tomu, že cieľom je podnecovať umelú politickú opozíciu prostredníctvom ekonomických, politických a komunikačných prostriedkov,"
povedal Castro na summite v Kostarike.


Pokiaľ sa tieto problémy nevyriešia, bude podľa neho diplomatické zbližovanie medzi Kubou a USA bezvýznamné.

Obama potrebuje podporu republikánov

Americká delegácia vrcholných diplomatov rokovala minulý týždeň v Havane o obnovení vzájomných vzťahov medzi USA a Kubou na základe nedávneho prísľubu prezidenta Baracka Obamu o zmiernení obchodného a cestovného embarga.

Pre úplnú normalizáciu vzťahov medzi Washingtonom a Havanou potrebuje Obama podporu Kongresu kontrolovaného republikánmi. Tí však takúto dohodu odmietajú, pokiaľ bude na Kube stále vládnuť jedna politická strana a tamojší režim neprestane s potláčaním disentu a kontrolou médií.


Diplomatické vzťahy medzi Spojenými štátmi a Kubou sú zmrazené od roku 1961. Ich obnovu ohlásili 17. decembra 2014 prezidenti oboch dotknutých krajín Barack Obama a Raúl Castro.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá