Euro reagovalo na grécke voľby prepadom na dlhoročné minimum

Euro reagovalo na grécke voľby prepadom na dlhoročné minimum
Zdroj foto: SITA/AP
Euro sa v pondelok ocitlo na 11-ročnom minime voči americkému doláru. Spoločná mena bola pod tlakom po gréckych parlamentných voľbách, v ktorých počas víkendu presvedčivo zvíťazila radikálna ľavicová strana Syriza.

Tá odmieta úsporné opatrenia, ku ktorým sa Atény zaviazali výmenou za medzinárodnú finančnú pomoc, čo vyvoláva obavy z návratu dlhovej krízy v eurozóne. Kurz spoločnej meny voči doláru v rannom obchodovaní klesol na úroveň 1,1098 USD/EUR, kde bol naposledy v septembri roku 2003. Neskôr sa stabilizoval na úrovni 1,1180 USD/EUR. Voči jenu euro kleslo na 130,160 JPY/EUR a oproti britskej libre zaznamenalo sedemročné minimum 0,7406 GBP/EUR.

Oslabil aj rubeľ

V pondelok prudko oslabil aj ruský rubeľ po tom, čo víkendová eskalácia násilností na východe Ukrajiny upozornila na riziko prehĺbenia protiruských sankcií Západu. O 8:55 SEČ rubeľ voči doláru oslaboval o 2,4 % na 65,82 RUB/USD a voči euru o 2,4 % na 73,85 RUB/EUR.

Americký prezident Barack Obama vyhlásil, že Washington v snahe izolovať Rusko zvažuje všetky možnosti s výnimkou vojenského zásahu. Európska únia zase na štvrtok zvolala zasadnutie svojich ministrov zahraničných vecí. Témou mimoriadneho stretnutia bude zhoršujúca sa bezpečnostná situácia na východe Ukrajiny.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá