Adam Žampa získal ďalších 16 bodov, vo Wengene skončil 15.

16.1.2015 17:50

Slovenský lyžiar Adam Žampa dvanástykrát v kariére bodoval vo Svetovom pohári. V piatkovej alpskej kombinácii vo švajčiarskom Wengene obsadil 15. miesto so stratou 3,38 sekundy na víťazného Carla Janku a do hodnotenia prestížneho seriálu si pripísal ďalších 16 bodov. Na druhom mieste senzačne skončil Francúz Victor Muffat-Jeandet (+1,31), tretie miesto obsadil chorvátsky veterán Ivica Kostelič (+1,38).

Dvadsaťštyriročný Žampa v prebiehajúcej sezóne SP bodoval už tretíkrát, predtým skončil v slalomoch v talianskej Madonne di Campiglio 19. a vo švajčiarskom Adelbodene 23. Celkovo tak má na konte 36 bodov.

Adam Žampa, ktorý na ZOH 2014 v Soči skončil v superkombinácii piaty, predviedol v kombinačnom zjazde pod Lauberhornom so štartovým číslom 12 dravú jazdu, pri skokoch letel ďaleko, ale nevydarila sa mu rozhodujúca pasáž, keď si z tesného Kernenovho esíčka nezobral potrebnú rýchlosť do nasledujúceho dlhého kĺzavého úseku. Nakoniec zajazdil 31. čas, takže v popoludňajšom slalome štartoval až po odjazdení najlepšej tridsiatky pretekárov.

So zhoršenými podmienkami na svahu sa však veľmi dobre popasoval a predviedol deviatu najlepšiu slalomovú jazdu. Po dodatočnej diskvalifikácii Slovinca Klemena Kosiho obsadil konečnú 15. priečku, čo je jeho najlepšie umiestnenie vo SP v súťaži všestrannosti. Doteraz bolo jeho maximom 17. miesto vlani v Kitzbüheli. "Juchú, som šťastný! Prvýkrát v tejto sezóne som v TOP 15. Aj keď chybalo málo, aby som v slalome štartoval s jednotkou. Už sa teším na zajtrajší slalom," uviedol
Žampa na svojom facebookovom konte.

Janka si vytvoril výbornú východiskovú pozíciu už v predpoludňajšom zjazde, oproti tomu klasickému skrátenému asi o minútu, v ktorom bol zo všetkých najrýchlejší. V slalome si prvenstvo s prehľadom ustrážil, aj preto, že slalomoví špecialisti nedokázali zabrať tak, ako sa to od nich očakávalo. Navyše bývalý celkový víťaz SP predviedol medzi husto postavenými bránkami solídny výkon, keď dosiahol siedmy najrýchlejší čas.

Švajčiar tak ukončil štvorročné čakanie na triumf vo Svetovom pohári, predtým naposledy zvíťazil 5. marca 2011 v obrovskom slalome v Kranjskej Gore. Niet divu, že ináč flegmatický zjazdár v cieli naplno prejavil svoje emócie a úspech si pred domácim publikom dokonale vychutnal. Celkovo to bol už jeho jubilejné 10. víťazstvo v SP, z toho tretie v kombinácii, resp. superkombinácii.

"Neviem, prečo sa mi vo Wengene tak darí. Ako si pamätám, vždy som tu dosahoval skvelé výsledky," uviedol pre agentúru Reuters Janka, ktorý na Lauberhorne už dvakrát vyhral klasický zjazd. Za pozornosť stojí aj výkon Francúza Muffata-Jeandeta, ktorý sa na pódium vyšvihol z 28. miesta po zjazde a iba druhýkrát v kariére sa dostal medzi najlepšiu trojicu v pretekoch.

V celkovej klasifikácii SP zostal na čele s 836 bodmi Rakúšan Marcel Hirscher, ktorý v piatok neštartoval, druhý je s odstupom 212 bodov Nór Kjetil Jansrud.

Výsledky alpskej kombinácie SP mužov (zjazd + jedno kolo slalomu): 1. Carlo Janka (Švajč.) 2:29,31 min (1:36,42-52,89), 2. Victor Muffat-Jeandet (Fr.) +1,31 (1:39,20-51,42), 3. Ivica Kostelič (Chorv.) +1,38 (1:38,53-52,16), 4. Matthias Mayer (Rak.) +1,43, 5. Ted Ligety (USA) +1,64, 6. Natko Zrnčič-Dim (Chorv.) +1,69, 7. Mauro Caviezel (Švajč.) +1,99, 8. Ondřej Bank (ČR) +2,08, ..., 15. Adam ŽAMPA (SR) +3,38 (1:39,68-53,01)

Celkové poradie vo SP (18):
1. Marcel Hirscher (Rak.) 836 bodov, 2. Kjetil Jansrud (Nór.) 624, 3. Fritz Dopfer (Nem.) 506, 4. Alexis Pinturault (Fr.) 455, 5. Felix Neureuther (Nem.) 442, 6. Ligety 416, ..., 77. Adam
ŽAMPA (SR) 36
Poradie v hodnotení alpskej kombinácie (1): 1. Janka 100, 2. Muffat-Jeandet 80, 3. Kostelič 60, 4. Mayer 50, 5. Ligety 45, 6. Zrnčič-Dim 40, ..., 15. Adam ŽAMPA (SR) 16