Systém na objektívnu zodpovednosť kúpia zrejme z eurofondov

SITA
11.1.2015 09:38

Projekt objektívnej zodpovednosti zrejme preplatí Európska komisia. Policajti dnes tento inštitút využívajú v poloautomatickom režime. Automatický systém a zariadenia na odhaľovanie a spracovávanie dopravných priestupkov však chýbajú a štát potrebné milióny nemá.

Systém na objektívnu zodpovednosť kúpia zrejme z eurofondov
SITA

„Získali sme možnosť prefinancovať tento projekt z eurofondov, čo je asi najlepší variant,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák na tlačovej besede, na ktorej tento týždeň spolu s vedením polície hodnotil nehodovosť za minulý rok. Pôvodne na ministerstve uvažovali aj o tom, že by objektívnu zodpovednosť prevádzkovala vo forme licencie súkromná firma. Podrobnosti o národnom projekte chce Kaliňák predstaviť o niekoľko dní.

Dopravní policajti začali v polovici januára 2014 využívať inštitút objektívnej zodpovednosti, môžu teda pokutovať bez zastavenia vozidla a oznámenie o pokute zasielať držiteľovi auta. Policajný prezident Tibor Gašpar pred rokom priznal, že sa budú spoliehať aj na psychologický efekt. Počas roka využívania objektívnej zodpovednosti zistili policajti 7 208 správnych deliktov. Najviac pokút poštou poslali za rýchlosť (6 500 prípadov), za nezastavenie na stopke a červenej išlo majiteľom áut 421 pokút. Dodržiavanie predpisov o zastavení a státí pokutovali v 112 prípadoch, nedovolené predbiehanie riešili objektívnou zodpovednosťou 66-krát. Zavedenie objektívnej zodpovednosti v Maďarsku znamenalo podľa Kaliňáka 30-percentný pokles dopravnej nehodovosti.

Policajti však využívajú objektívnu zodpovednosť len v poloautomatickom režime. Zariadení na automatické zisťovanie a spracovávanie priestupkov je málo, policajti teda musia celú agendu spracovávať ručne. Pomáhajú si radarmi v autách, videokamerami a prenosnými radarmi. Keď zadokumentujú priestupok, overia identitu majiteľa alebo držiteľa vozidla v policajných evidenciách, potom vyhotovia rozkaz o uložení pokuty aj s fotodokumentáciou o spáchaní deliktu a odošlú to držiteľovi vozidla. Väčšinu z tohto procesu by však mali robiť špeciálne zariadenia a automatický systém. Na cesty by mali pribudnúť stacionárne meracie zariadenia, niektoré budú merať rýchlosť, ďalšie sa budú venovať jazde na červenú, či prechodu cez železničné priecestie. „Budú v najnebezpečnejších úsekoch. Bezpečné cesty nás v prípade objektívnej zodpovednosti budú zaujímať minimálne,“ hovoril Kaliňák s tým, že prístroje pôjdu hlavne na cesty I. triedy, nebezpečné križovatky a ďalšie úseky, ktoré vníma polícia ako najrizikovejšie.

Rozkaz o uložení pokuty v rámci objektívnej zodpovednosti obsahuje údaje o účastníkovi konania ako držiteľovi motorového vozidla, výšku pokuty s popisom skutku a tiež informácie o spôsobe úhrady, odôvodnenie a poučenie. Ak držiteľ vozidla do 15 dní od doručenia rozkazu uhradí dve tretiny z uloženej výšky pokuty, pokuta sa považuje za uhradenú v plnej výške. Túto informáciu ľudia nájdu v rozkaze spolu s presnou sumou, ktorá je vypočítaná z plnej výšky pokuty. Ak majiteľ vozidla nechce pokutu platiť, lebo auto v čase spáchania priestupku nešoféroval, môže proti rozkazu o pokute podať odpor. Odpor však musí obsahovať meno, priezvisko a adresu pobytu vodiča. Podaním takéhoto odporu sa rozkaz ruší a vec sa ďalej rieši v správnom konaní. Ak sa však nedokáže vina osobe uvedenej v odpore, polícia pokračuje v konaní o správnom delikte držiteľa vozidla.

Objektívnou zodpovednosťou dokumentuje polícia zákaz predchádzania, rýchlosť jazdy, povinnosť zastaviť vozidlo na príkaz dopravnej značky „Stoj, daj prednosť v jazde!“, zákaz otáčania a cúvania, ďalej zákaz zastavenia a státia, prejazd cez železničné priecestie v čase, keď je to zakázané, prekročenie stanovených hmotností vozidla, zákaz vjazdu, odbočovania alebo prikázaný smer jazdy vyplývajúci z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok