Zomrel trojnásobný guvernér štátu New York

Zomrel trojnásobný guvernér štátu New York
Zdroj foto: SITA/AP
Mario Cuomo, bývalý trojnásobný guvernér štátu New York, zomrel vo štvrtok vo veku 82 rokov na zlyhanie srdca. Stalo sa tak len päť hodín po tom, čo jeho syn Andrew Cuomo zložil prísahu na svoje druhé funkčné obdobie v rovnakej funkcii, informoval web NY Daily News a televízia CNN.

Mario Cuomo bol guvernérom štátu New York v rokoch 1983-1994. Pohrával sa aj s možnosťou zúčastniť sa prezidentských primárok za Demokratickú stranu, ale od tejto myšlienky upustil, pretože - ako povedal - nemôže byť guvernérom a prezidentom zároveň.

Odmietol tiež ponuku Bieleho domu nominovať ho za sudcu Najvyššieho súdu USA. Namiesto toho sa rozhodol zabojovať o štvrté funkčné obdobie guvernéra, ale neuspel proti republikánovi Georgeovi Patakimu.

Cuomo sa narodil v rodine talianskych prisťahovalcov. Jeho ambície stať sa profesionálnym bejzbalistom zhmarilo zranenie. Cuomo zanechal tri dcéry a dvoch synov, pričom najstarší Andrew sa vydal na politickú kariéru; bol ministrom pre bytovú výstavbu za prezidenta Billa Clintona a generálnym prokurátorom štátu New York. V novembri 2010 bol prvýkrát zvolený za guvernéra.

Celoštátnu pozornosť vzbudil Mario Cuomo v roku 1984, keď vystúpil so zásadným prejavom na zjazde Demokratickej strany v San Franciscu. Od tej doby bol považovaný za jedného z najlepších rečníkov medzi americkými politikmi. Na zjazde Demokratickej strany v roku 1992 v New Yorku mal nominačný prejav v prospech prezidentského kandidáta Billa Clintona.

Mario Cuomo sa označoval za progresívneho pragmatika. Bol rozhodným odporcom trestu smrti a jeho znovuzavedenie v New Yorku ako guvernér opakovane vetoval. V otázke potratov bol za možnosť voľby, hoci on osobne bol proti z náboženských dôvodov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá