Irán kritizoval nové sankcie USA

Irán kritizoval nové sankcie USA
Zdroj foto: SITA
Irán kritizoval najnovšie sankcie USA zamerané proti tým, ktorí podľa Washingtonu pomáhali Teheránu vyhýbať sa doterajším sankčným opatreniam alebo porušovali ľudské práva.

Podľa iránskej vlády sú v rozpore s duchom medzinárodných rozhovorov o iránskom jadrovom programe, uviedla dnes agentúra Reuters.

Americké ministerstvo financií zaradilo v utorok na zoznam sankcionovaných fyzických a právnických osôb päť jednotlivcov a jednu firmu pre podozrenie, že pomáhali iránskej vláde nakupovať alebo získavať americkú menu, ako aj dve ďalšie spoločnosti spájané s porušovaním ľudských práv.

Podľa Teheránu by sa nové sankcie mohli odraziť na rozhovoroch o jadrovom programe, ktoré vedie Irán so šesticou svetových veľmocí, označovaných v tejto súvislosti za skupinu P5+1 - Spojenými štátmi, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom, Čínou a Britániou.

"V čase, keď prebiehajú rokovania s P5+1, takýto krok vyvoláva pochybnosti o úmysloch Ameriky a je v rozpore s princípmi dobrej vôle," uviedla hovorkyňa iránskeho ministerstva zahraničných vecí, ktorú citovala štátna tlačová agentúra IRNA. Podľa hovorkyne je krok USA zameraný výlučne na publicitu a nijako neovplyvní obchodnú politiku islamskej republiky.

Predstaviteľ amerického ministerstva financií zdôraznil, že utorkové rozhodnutie je súčasťou uplatňovania existujúceho sankčného režimu a že Spojené štáty nepodporujú uvaľovanie ďalších nových sankcií v súvislosti s iránskym jadrovým programom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá