Škótsko testuje druhého zdravotníka s podozrením na ebolu

Škótske úrady testujú na ebolu druhého zdravotníka, ktorý sa nedávno vrátil zo západnej Afriky. Oznámila to dnes škótska premiérka Nicola Sturgeonová, ktorú citovala agentúra Reuters.

Už v utorok diagnostikovali vírus eboly u zdravotníčky, ktorá sa v nedeľu večer vrátila do Škótska z misie v západoafrickej Sierre Leone a na druhý deň sa u nej prejavili príznaky ochorenia. Išlo o prvý prípad eboly diagnostikovaný v Škótsku i v celej Británii.

Pacientku dnes letecky previezli za prísnych izolačných a bezpečnostných opatrení z Glasgowa do Londýna. Tam ju hospitalizovali v špecializovanom oddelení nemocnice Royal Free Hospital. Lekári označujú jej stav za stabilizovaný.
Chorobu sa podarilo podchytiť už v ranom štádiu, takže existuje len malé riziko prenosu vírusu na ďalšie osoby. Úrady však pre každý prípad preverujú osoby, s ktorými prišla pacientka do kontaktu.

Šéfka škótskej regionálnej vlády dnes uviedla, že sa preveruje podozrenie na ebolu u druhého zdravotníka. Neuviedla pritom, či ide o muža alebo ženu. Podľa jej slov je však pravdepodobnosť nákazy v tomto prípade nízka, keďže zdravotník podľa dostupných informácií neprišiel do kontaktu s ľuďmi chorými na ebolu.


Ináč to však bolo u prvej infikovanej zdravotníčky, keďže tá ako pracovníčka organizácie Save the Children priamo pomáhala nakazeným ľuďom v Sierre Leone.


Tretie podozrenie na ebolu momentálne skúmajú aj v anglickom Cornwalle.
Jediným predchádzajúcim prípadom tohto často smrteľného ochorenia v Británii bol zdravotník William Pooley. Tomu však ebolu diagnostikovali už v Sierre Leone a až potom ho previezli na liečbu do vlasti. Po vyliečení v londýnskej nemocnici Royal Free Hospital sa Pooley vrátil do západnej Afriky.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá