Lukašenko odvolal premiéra, šéfa národnej banky a štyroch ministrov

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko odvolal premiéra Michaila Mjasnikoviča a na jeho miesto vymenoval doterajšieho šéfa svojej kancelárie Andreja Kobjakova, ktorého vo funkcii nahradí Alexander Kosin.

Okrem premiéra vymenil Lukašenko aj troch podpredsedov vlády, šéfov dvoch regiónov (Brestskej a Mahiľovskej oblasti), štyroch ministrov (školstva, daní a poplatkov, priemyslu a hospodárstva) a guvernéra národnej banky. Túto funkciu bude teraz zastávať Pavel Kallaur. Zmeny uskutočnil i vo svojej administratíve a niekoľkých firmách, uviedla agentúra Belapan.

Kobjakov už v minulosti zastával funkciu vicepremiéra a od roku 2012 bol vedúcim prezidentskej kancelárie. Podľa bieloruskej ústavy premiéra menuje prezident so súhlasom dolnej komory parlamentu.

K najväčšej rekonštrukcii bieloruskej vlády od roku 2010 došlo podľa agentúry Reuters po tom, ako sa Bielorusko rozhodlo chrániť svoju ekonomiku pred menovou krízou v Rusku, ktoré je jeho najväčším obchodným partnerom.

Bieloruská národná banka preto minulý týždeň oznámila, že dočasne zaviedla poplatok vo výške 30 percent na nákup devíz. Poplatok sa pritom týka nielen jednotlivcov, ale aj firiem, ktoré by chceli bieloruské ruble vymeniť za západné meny.

Lukašenko už začiatkom roka avizoval, že by mohol vládu odvolať, ak kabinet nesplní hlavné hospodárske ciele.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá