Ukrajina zaplatila druhú tranžu splátky dlhu za ruský plyn

Ukrajina zaplatila druhú tranžu splátky dlhu za ruský plyn
Zdroj foto: ČTK
Ukrajina zaplatila 1,65 miliardy USD (1,35 miliardy eur) za ruský plyn. Dodávky by tak mali pokračovať aj počas januára. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ukrajinský štátny energetický koncern Naftogaz v utorok (23. 12.) v noci uviedol, že previedol 1,65 miliardy USD na účet ruského plynárenského giganta Gazprom. Ide o druhú tranžu splátky dlhu v súlade s dohodou medzi Moskvou a Kyjevom, ktorá umožnila obnovenie dodávok ruského plynu na Ukrajinu na začiatku decembra.

Moskva, Kyjev a Európska únia (EÚ) sa v novembri dohodli, že Rusko obnoví dodávky plynu na Ukrajinu počas zimy, ak Ukrajina do konca roka 2014 v dvoch tranžiach zaplatí 3,1 miliardy USD. Rusko obnovilo dodávky komodity 9. decembra. Predtým boli prerušené šesť mesiacov z dôvodu sporu o cenu a dlhov za už dodaný plyn.

Rusko v utorok pohrozilo, že opäť zastaví dodávky plynu pre Ukrajinu, ak Kyjev nezaplatí dohodnutú druhú tranžu. "Na základe podpísanej dohody sa žiadne dodávky v januári realizovať nebudú, ak dlh v hodnote 1,65 miliardy USD nebude splatený," povedal ruský minister energetiky Alexander Novak.

Zároveň dodal, že cena ruského plynu pre Ukrajinu by sa v 1. štvrťroku budúceho roka mala pohybovať od 340 USD do 360 USD za 1000 kubických metrov (m3). To znamená mierne zníženie ceny.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá