Grécky parlament nezvolil prezidenta ani v druhom kole

Grécky parlament nezvolil prezidenta ani v druhom kole
Zdroj foto: SITA/AP
Grécky parlament v utorok opäť nedokázal zvoliť nového prezidenta, za ktorého kandiduje ako jediný bývalý eurokomisár Stavros Dímas. Voľba tak bude pokračovať tretím kolom naplánovaným na 29. decembra.

Nominanta premiéra Antónisa Samarása tentoraz v 300-člennom pléne podporilo 168 poslancov, rovnako ako v prvom kole, ktoré sa uskutočnilo minulú stredu, si však zvolenie vyžadovalo zisk dvojtretinovej väčšiny. V treťom kole sa hranica znižuje na 180 hlasov. Dvojica vládnych strán (Nová demokracia, Panhelénske socialistické hnutie) disponuje 155 kreslami a prípadný neúspech by mal za následok predčasné parlamentné voľby, ktoré by sa podľa ústavy museli uskutočniť najneskôr začiatkom februára.

Novú hlavu štátu parlament volí dva mesiace pred pôvodne očakávaným termínom. Dímas má vystriedať dosluhujúceho prezidenta Károlosa Papoúliasa pôsobiaceho vo funkcii od marca 2005. Jeho nezvolenie a následné rozpustenie parlamentu by mohlo vyniesť k moci opozičnú Koalíciu radikálnej ľavice, ktorá odmieta úsporné opatrenia spojené s čerpaním medzinárodnej finančnej pomoci.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá