Rusko pripravilo desiaty konvoj s pomocou pre východnú Ukrajinu

V Rostovskej oblasti na juhu Ruska sa vytvoril ďalší, v poradí už desiaty humanitárny konvoj pre obyvateľov vojnou postihnutej východnej Ukrajiny. Oznámilo to v sobotu ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie, ktoré citovala agentúra TASS.

"(Konvoj) pozostáva zo 180 vozidiel naložených 1400 tonami humanitárneho nákladu vrátane 470 darčekov," uviedol hovorca ruského ministerstva. V Rostovskej oblasti sa formoval niekoľko dní, pričom pomoc prišla z desiatich ruských regiónov.

Podľa vyjadrenia hovorcu zo soboty večera sa mala kolóna vydať na cestu v najbližších hodinách. Polovica, teda približne 90 vozidiel, má zamieriť do Doneckej a druhá do Luhanskej oblasti. Ide o regióny východnej Ukrajiny, kde proruskí povstalci vyhlásili samozvané "ľudové" republiky.

Náklad pozostáva z potravín, stavebných materiálov a liekov a novoročných darčekov. Mal by pomôcť obyvateľom ukrajinskej časti Donbasu - postihnutým následkami bojov a súvisiacej humanitárnej krízy - zvládnuť obdobie zimy.
Rusko o vyslaní desiateho konvoja vopred upovedomilo Ukrajinu aj príslušné medzinárodné organizácie.

Predchádzajúcich deväť konvojov dopravilo pre obyvateľov ukrajinskej Doneckej a Luhanskej oblasti od 11. augusta vyše 12.000 ton pomoci.

Ruské konvoje budili najmä z počiatku veľké znepokojenie ukrajinskej vlády i Západu, ktorý sa obával možných provokácií zo strany Moskvy a separatistov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá