Pápež má nového náhradníka

Pápež František vymenoval dnes francúzskeho kardinála Jeana-Louisa Taurana za nového camerlenga, teda kardinála komorníka, ktorého úlohou je v prípade smrti alebo odstúpenia pápeža riadiť vatikánsky úrad. Informovala o tom agentúra Reuters.

Tauran (71) vo funkcii nahradil talianskeho kardinála Tarcisia Bertoneho, ktorý tento mesiac dovŕšil 80 rokov. V tomto veku sa už kardináli nemôžu zúčastniť konkláve, v ktorom sa volí nový pápež. V prípade uprázdnenia pápežského stolca preberie camerlengo správu bežných záležitostí až do zvolenia nového pápeža.

Kardinál komorník však nie je počas prechodného obdobia známeho ako "sede vacante" oprávnený vykonávať závažné rozhodnutia a nemôže meniť ani cirkevnú náuku. V prípade pápežovej smrti je camerlengo osobou, ktorá to oficiálne potvrdí. Je tiež zodpovedný za organizáciu pápežovho pohrebu a prípravu nového konkláve.

Tauran ako kardinál diakon po zvolení Františka za hlavu katolíckej cirkvi 13. marca 2013 ohlásil z hlavného balkóna Baziliky sv. Petra vo Vatikáne vetu "Habemus papam" (Máme pápeža) a následne oznámil svetovej verejnosti jeho meno.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá