Ropa sa v závere týždňa odrazila od dna a jej ceny výrazne vzrástli

Ropa sa v závere týždňa odrazila od dna a jej ceny výrazne vzrástli
Zdroj foto: SITA/AP
Ropa sa odrazila od dna a jej ceny, ktoré sa pohybovali okolo najnižšej úrovne za päť rokov, v piatok výrazne vzrástli. Zareagovali tak na vyhlásenie ministra energetiky zo Saudskej Arábie, ktorá je najväčším producentom čierneho zlata v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Saudský minister Ali an-Naimí totiž označil strmý prepad cien ropy v uplynulých týždňoch za "dočasný" a ich súčasné kolísanie za "normálne". Predpovedal tiež, že rast ekonomík začne naberať tempo najmä v rozvíjajúcich sa štátoch, a to povedie k oživeniu dopytu po energiách. Dodal, že nevidí dôvod, prečo by Saudská Arábia mala zmeniť svoje odmietavé stanovisko k návrhom na zníženie produkcie čierneho zlata, aby tak podporila rast jeho cien.

Saudská Arábia patrí spolu s Ruskom a USA medzi najväčších svetových producentov ropy. Arabská krajina vytrvalo odoláva tlakom niektorých členov OPEC, aby znížila svoju produkciu. Obáva sa totiž, že by mohla prísť o podiel na globálnom trhu.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v januári v piatok zdražel o 2,41 USD, alebo o 4,5 %, a uzavrel tento týždeň obchodovanie pri cene 56,52 USD (46,03 eura). Januárový kontrakt onedlho vyprší, obchodníci preto vo väčšej miere nakupovali WTI s dodávkou vo februári. Cena tohto kontraktu v závere týždňa vzrástla o 2,77 USD (alebo 5,1 %) na 57,13 USD/barel. Za celý obchodný týždeň sa však cena WTI znížila o 2,2 %.

Aj cena februárového kontraktu severomorskej ropnej zmesi Brent v piatok výrazne vzrástla, a to o 2,11 USD na 61,38 USD za barel. Za celý týždeň, teda v porovnaní s piatkom 12. decembra sa však cena Brentu takmer nezmenila.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá