Kiska vymenoval aj sudkyňu, ktorú predtým odmietol

Aktualizované:
Prezident Andrej Kiska dnes vymenoval siedmich nových sudcov. Talár si oblečie aj Judita Gabonaiová-Hrenčuková, ktorú v auguste nevymenoval pre vážne pochybnosti o výberovom konaní.

Súdna rada však v októbri rozhodla, že opätovne predloží prezidentovi návrh na jej vymenovanie za sudkyňu.

"Po dlhšom zvažovaní som dnes vymenoval všetkých sudcov, ktorých mi súdna rada doteraz navrhla a potvrdila, hoci moje pochybnosti ostávajú. V minulosti sa totiž opakovane vyskytli prípady pochybností okolo výsledkov výberových konaní aj okolo postupu súdnej rady pri posudzovaní kandidátov na sudcov," vyhlásil Kiska v príhovore adresovanom novovymenovaným sudcom. Hlava štátu tiež zdôraznila, že proces výberu sudcov musí byť dôkladný, transparentný a nespochybniteľný. "Dúfam, že súdnej rade sa podarí takéto pravidlá prijať," dodal. Sudkyňu Juditu Gabonaiovú-Hrenčukovú pôvodne odmietol vymenovať z viacerých dôvodov. Kiskovi prekážalo, že neuspela v inom výberovom konaní, pracuje na okresnom súde, kde kandiduje, jej matka tam pôsobí dlhé roky ako sudkyňa a výberovú komisiu vymenoval predseda tohto súdu. Pochybnosti podľa prezidenta vzbudzoval aj fakt, že kandidátka uspela až po ústnej časti výberového konania, v ktorom výrazne, ale bez možností akejkoľvek kontroly, uspela pred ostatnými uchádzačmi

Sudcami sa dnes stali aj Stanislava Padúchová, ktorá bude pôsobiť na Okresnom súde Brezno, a Ľuboš Murgaš, ktorého pracoviskom bude súd vo Veľkom Krtíši. Obaja uspeli vo výberových konaniach ešte keď bola ministerkou spravodlivosti Lucia Žitňanská. Súdna rada však prezidentovi predložila návrh na ich vymenovanie až po tom, ako vo funkcii jej šéfa skončil Štefan Harabin. Kiska dnes vymenoval aj Juraja Fujerika (Okresný súd Kežmarok), Tomáša Saraku (Kežmarok), Janu Smerekovú (Michalovce) a Andreja Radomského (Galanta). Títo štyria kandidáti uspeli vo výberových konaniach pred tohtoročným septembrom, keď do platnosti vstúpili legislatívne zmeny zavádzajúce previerky pre sudcov. Rada sa zhodla na tom, že títo kandidáti previerku nepotrebujú.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá