Ropný šok zasiahol krajiny nepripravené

Ropný šok zasiahol krajiny nepripravené
Zdroj foto: SITA/AP
Padajúca cena ropy extrémne ovplyvňuje krajiny, ktoré sú od jej vývozu závislé. Máloktoré zasiahol prepad cien tak nepripravené ako Venezuelu, Rusko a Nigériu. Informoval o tom denník Die Welt.

Ceny ropy od leta klesli približne o 45 % a tento vývoj straší investorov na celom svete. Tieto obavy sa prejavili nielen na menách ropných krajín, ako Kanada, Nórsko či Rusko, ale aj na akciových trhoch. Napríklad, nemecký Dax dnes stratil 2,7 %, hoci Nemecko patrí skôr k štátom, ktoré z lacnej ropy profitujú. Dax v priebehu celého týždňa klesol takmer o 5 %, čo je najviac za posledné tri roky.

Podľa odborníkov sa vývoj cien ropy rovná šokovej terapii. "Ešte pred niekoľkými mesiacmi žili trhy vo svete 100-dolárovej ropy. Teraz nastalo brutálne prispôsobovanie sa novej realite," hovorí Chris Tinker, zakladateľ analytickej spoločnosti Libra Investment Services. Žiadny expert nepočítal s výrazným prepadom cien ropy, preto aj trhy s určitým oneskorením reagujú na vývoj. Pripomína to situáciu tesne po krachu americkej investičnej banky Lehman Brothers pred šiestimi rokmi, keď investorom chvíľu trvalo, kým si v plnom rozsahu uvedomili dôsledky.

Prepad cien znamená pre ropné krajiny to, čo krach Lehman Brothers pre finančný sektor. Trhy v Saudskej Arábii, Dubaji, Katare alebo Nigérii až teraz zažili poriadne turbulencie. Napríklad, katarský akciový index v priebehu posledných troch mesiacov stratil 18 %, burzy v Saudskej Arábii a Nigérii štvrtinu.

Experti sa obávajú zopakovania rokov 1997 a 1998, keď kríza v Ázii a Rusku otriasla svetom. Rusko vtedy vyhlásilo bankrot, niektoré ďalšie krajiny požiadali o záchranu Medzinárodný menový fond (MMF). A tesne predtým prepadla cena ropy o 50 %. Rozdiel však spočíva v tom, že kým vtedy ropa zlacňovala postupne asi dva roky, teraz spadla v priebehu niekoľkých mesiacov.

Práve brutalita súčasného vývoja znamená akútnu hrozbu. Štáty ani investori sa nedokázali situácii prispôsobiť a tak doháňajú, čo sa dá. Lenže trhy majú tendenciu svoje snahy "prestreliť", čo môže priniesť niekoľko nepríjemných prekvapení.

K niekoľkým málo istotám zrejme patrí bankrot Venezuely. Minimálne trhy sa na túto možnosť pripravujú ako na hotovú vec. Experti vyčíslili pravdepodobnosť krachu Venezuely na 94 % a túto možnosť naznačuje aj zvýšenie úrokov štátnych dlhopisov až na 24 %.

Ropa predstavuje 95 % venezuelského exportu a jej predaj tvorí až dve tretiny štátneho rozpočtu. Ceny ropy dnes klesli pod 60 dolárov (48,19 eura) za barel a hoci sa medzičasom vyšplhali mierne nad túto okrúhlu hranicu, Venezuela by potrebovala zarobiť na každom bareli aspoň 118 dolárov, aby mohla svoj rozpočet financovať.

"Príjmy z ropy už nestačia na financovanie výdavkov vlády. Teraz sa štartujú peňažné tlačiarenské lisy," hovorí Reva Bhalla z informačnej služby Stratfor. Dôsledky sú dramatické. Inflácia vzrástla zhruba na 200 % a bolivar stratil na čiernom trhu vyše polovicu hodnoty voči doláru.

Venezuela musí v budúcom roku zaplatiť dolárové a eurové dlhopisy v hodnote 37 miliárd dolárov, úroky vyjdú na 3,4 miliardy dolárov. Devízové rezervy nepostačia a štátny poklad v hodnote 21,5 miliardy dolárov je na najnižšej úrovni za posledných 10 rokov.

V nepríjemnej situácii sa ocitá aj Rusko, ktoré by na financovanie svojho rozpočtu potrebovalo cenu ropy aspoň 100 dolárov za barel. Odborníci odhadujú pravdepodobnosť bankrotu na 26 %, čo je najviac od finančnej krízy v rokoch 2008/2009. Úroky desaťročných štátnych dlhopisov vzrástli na 13 %, no na rozdiel od Venezuely krajina disponuje väčšími devízovými rezervami, preto nie je tak akútne ohrozená.


Investičné banky medzičasom vytvorili zoznamy ropných krajín s negatívnym výhľadom. Okrem Ruska sa na poprednom mieste nachádza Nigéria, ktorá na financovanie rozpočtu potrebuje minimálne 110 dolárov za barel. Experti nevylučujú, že krajina sa už čoskoro bude musieť obrátiť o pomoc na MMF. Riziko štátneho bankrotu dosahuje 19 %.

Riziká sa nevyhli ani štátom Perzského zálivu a Európy. Medzi najviac ohrozené arabské krajiny patrí Bahrajn. Ratingová agentúra Standard & Poor's znížila výhľad na negatívny. V Európe je to Nórsko, ktorého mena dnes voči doláru oslabila na najnižšiu úroveň za posledných 11 rokov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá