USA zatvorili svoju poslednú väznicu v Afganistane

USA zatvorili svoju poslednú väznicu v Afganistane
Zdroj foto: SITA
Ministerstvo obrany USA v stredu informovalo o zrušení svojho posledného väzenského zariadenia v Afganistane, ktoré sa nachádzalo na leteckej základni pri meste Bagrám.

Podľa vyhlásenia Washingtonu už Američania nemajú v krajine žiadnych zajatcov a uzavreli tak jednu z kritizovaných kapitol v takzvanej vojne proti teroru. Zatvorenie väznice oznámili deň po zverejnení správy o mučení podozrivých z terorizmu americkou Ústrednou spravodajskou službou (CIA), ktorá údajne mala tajné zariadenie aj v Afganistane. Podľa veľvyslanectva USA v Kábule však základom pre rozhodnutie nie je správa Senátu, ale dohodnutý termín ukončenia detenčného programu. Afganská vláda má byť zodpovedná za všetky väzenské zariadenia v krajine od 1. januára.

Američania ešte v marci 2013 odovzdali Afgancom ďalšiu väznicu pri Bagráme, ktorá si pre nezákonné zadržiavanie v minulosti vyslúžila prezývku Afganské Guantánamo. V istom období tu väznili stovky osôb a podľa zistení jedného z amerických súdov tu v roku 2002 ubili dvoch zajatcov na smrť. Vláda USA tvrdí, že takéto prípady boli zriedkavé. Zrušeniu poslednej americkej väznice v posledných týždňoch predchádzala vlna presunov, ktoré sa týkali aj Tunisana zadržaného ešte v roku 2002 ako údajného člena ochranky Usámu bin Ládina.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá