V obehu je oproti vlaňajšku dvojnásobok falošných bankoviek

V obehu je oproti vlaňajšku dvojnásobok falošných bankoviek
Zdroj foto: SITA
Polícia zaznamenala oproti minulému roku dvojnásobný nárast počtu falošných bankoviek. Distribútormi sú podľa jej zistení občania Rumunska, Maďarska a Bulharska, ktorí sa zameriavajú najmä na väčšie mestá.

Páchateľom hrozí trest odňatia slobody na sedem až desať rokov. "Za 11 mesiacov minulého roku to bolo 96 kusov falošných 50-eurových bankoviek, v tomto roku ich bolo 236. V prípade 100-eurových bankoviek to vlani bolo 98 kusov, v tomto roku 227," informoval TASR hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Hovorca priblížil, že falzifikáty sú na prvý pohľad nerozpoznateľné a do obehu sú uvádzané opatrne – po jednom až dvoch kusoch na rôznych prevádzkach. Ich uvedenie do obehu vo väčšom množstve je známe pri internetovom nákupe mobilných telefónov.

"Ak má ktokoľvek podozrenie, že pri platbe prijal falošné peniaze, mal by to oznámiť čo najskôr polícii. Pokiaľ by takými peniazmi opäť platil, mohol by sa dopustiť trestného činu, za ktorý hrozí až dvojročný trest odňatia slobody," dodal Slivka.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá