Antisemitské hrozby sa vo Francúzsku tento rok zdvojnásobili

Antisemitské hrozby sa vo Francúzsku tento rok zdvojnásobili
Zdroj foto: SITA/AP
Antisemitské incidenty a hrozby sa tento rok vo Francúzsku viac ako zdvojnásobili, vyhlásil minister vnútra Bernard Cazeneuve na dnešnom zhromaždení proti násilnému útoku na mladý židovský pár.

Polícia zadržala troch mužov, ktorých v stredu predviedli pred vyšetrovacieho sudcu. Sú podozriví zo spáchania útoku, počas ktorého sa za denného svetla vlámali do bytu mladej dvojice na parížskom predmestí Creteil a znásilnili 19-ročnú ženu.

Jej 21-ročný partner, ktorého pri útoku zviazali, neskôr povedal, že muži si ich byt vybrali za cieľ, pretože vedeli, že jeho obyvatelia sú Židia. Predpokladali, že v byte sú peniaze a cennosti.

Cazeneuve pred davom niekoľkých stoviek demonštrantov povedal, že vláda bude chrániť židovskú komunitu "všetkými silami".

"Musíme urobiť z boja proti rasizmu a antisemitizmu národný záujem," vyhlásil minister.

Vo Francúzsku žije najväčšia židovská komunita v Európe. OD druhej svetovej vojny narástla o takmer o polovicu. V krajine žije približne 550.000 Židov.

Násilné incidenty - ako bola vražda troch židovských detí a rabína, ktorú spáchal v roku 2012 islamský militant Muhammad Meráh, alebo strety na propalestínskych zhromaždeniach v júli v Paríži - židovskú komunitu znepokojili.

Počas prvých troch mesiacov tohto roku odišlo z krajiny do Izraela viac ľudí ako kedykoľvek predtým od vzniku židovského štátu v roku 1948. Dôvodom boli často hospodárske problémy stagnujúcej ekonomiky Francúzska. Jedným z faktorov bol ale aj vzrastajúci antisemitizmus.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá