Ceny na koruny zvyčajne ešte stále prepočítava 48 % Slovákov

Ceny na koruny zvyčajne ešte stále prepočítava 48 % Slovákov
Zdroj foto: SITA
Vo všetkých členských krajinách eurozóny, s výnimkou Cypru a Talianska, minimálne 50 % respondentov hodnotí dopady eura na krajinu pozitívne.

Aj napriek tomu, že euro je na Slovensku už skoro šesť rokov, takmer polovica Slovákov zvyčajne aj naďalej prepočítava ceny na slovenské koruny. Vyplynulo to z analýzy Poštovej banky, ktorá vychádzala z októbrových údajov eurobarometra. Zvyčajne prepočítava eurá na koruny 48 % respondentov, zvyčajne neprepočítava 43 % opýtaných a 7 % Slovákov uviedlo, že to závisí od situácie. Európsky priemer je pritom nižší, v rámci eurozóny zvyčajne prepočítava menu 36 % obyvateľov.

Ako ďalej informovala Poštová banka, zo štatistických dát vyplynulo, že v rámci eurozóny je ešte stále pomerne veľa skeptikov. Len o niečo viac ako polovica respondentov považuje prijatie eura za dobrú vec. Slováci sú o trochu optimistickejší. V ich prípade sa toto číslo vyšplhalo na 63 %. Vo všetkých členských krajinách eurozóny, s výnimkou Cypru a Talianska, minimálne 50 % respondentov hodnotí dopady eura na krajinu pozitívne. Najspokojnejší so zavedením eura sú Íri, až 76 % opýtaných sa vyjadrilo kladne.

Viac ako pätina opýtaných Slovákov sa cíti byť viac Európanmi, než keď platili korunami. Drvivá väčšina sa však podľa analýzy prikláňa k názoru, že tento efekt na sebe nijako nepocítili. Ani v jednom členskom štáte podiel pozitívne hodnotiacich respondentov nedosiahol 50 %. Maximálnu zmenu pociťujú obyvatelia Malty, 44 % respondentov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá