Podľa prieskumu by voľby jasne vyhral Smer-SD, do NR SR by sa dostala aj SMK

Aktualizované:
Podľa prieskumu by voľby jasne vyhral Smer-SD, do NR SR by sa dostala aj SMK
Zdroj foto:
Najsilnejšou stranou na slovenskej politickej scéne naďalej ostáva opozičný Smer-SD. Keby sa voľby konali už tento mesiac, parlamentné brány by sa otvorili aj Strane maďarskej koalície (SMK).

Keby sa voľby konali už tento mesiac, parlamentné brány by sa otvorili aj Strane maďarskej koalície (SMK). Volilo by ju 5,3 percenta voličov a v Národnej rade SR by získala osem kresiel. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v dňoch 6. až 13. septembra uskutočnila agentúra Focus na vzorke 1 004 respondentov. SMK si však v porovnaní s júlovým prieskumom pohoršila o pol percentuálneho boda.

Najsilnejšou stranou na slovenskej politickej scéne naďalej ostáva opozičný Smer-SD. Jeho preferencie by začiatkom septembra dosiahli 43,1 percenta, čo je však oproti júlovému výsledku viac o 1,4 percentuálneho boda. Smer-SD by v parlamente obsadil 70 kresiel. Druhou najsilnejšou stranou v parlamente by bola SDKÚ-DS so ziskom 12,8 percenta. Strana Mikuláša Dzurindu si polepšila o 0,2 percentuálneho boda a do parlamentu by poslala 21 poslancov. Naopak, kleslo KDH. So ziskom 9 percent by obsadili kresťanskí demokrati tretiu priečku a v poslaneckých laviciach by mali 15 zástupcov. V júli KDH podporovalo 11,7 percenta respondentov. V porovnaní s júlom si výrazne polepšila SNS so ziskom 8,5 percenta, kým pred dvoma mesiacmi to bolo 5,8 percenta opýtaných. Národniari by mali v NR SR 14 poslancov. Polepšila si aj SaS, ktorú by v septembri volilo osem percent voličov, čo by jej zabezpečilo v parlamente 13 zákonodarcov. V júli SaS získala 6,1 percentnú podporu. Horší výsledok v porovnaní s predchádzajúcim prieskumom dosiahla strana Most-Híd s 5,9 percenta, kým v júli to bolo 6,9 percenta. Most-Híd by mala v parlamente deväť poslancov.

Voliť by nešlo 17,6 percenta respondentov a 16,2 percenta odpovedali „neviem“, resp. „nechcem odpovedať“. Preferencie sa prepočítavali zo zvyšných 66,2 percenta respondentov - potenciálnych voličov.

Podrobné informácie prinesie agentúra SITA v správe s názvom Tab: Do parlamentu by sa dostala aj SMK, Smer-SD by jasne vyhral.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá