Podľa Lavrova sa západ snaží o zmenu režimu v Rusku

Podľa Lavrova sa západ snaží o zmenu režimu v Rusku
Zdroj foto: SITA/AP
Ruský minister zahraničia v sobotu obvinil Západ, že sa snaží využiť sankcie uvalené na Moskvu pre krízu na Ukrajine na "zmenu režimu" v Rusku. Jeho vyjadrenia vyostrujú slovnú vojnu medzi Spojenými štátmi a Európskou úniu, ktorá je najhoršou od konca studenej vojny.

"Západ nechce prinútiť Rusko k zmene politiky, chce zmenu režimu," citovala Lavrovove slová poradnej rade pre zahraničnú a obrannú politiku agentúra Tass. Podľa jeho názoru medzinárodné sankcie, ktoré boli uvalené na iné krajiny vrátane Iránu a KĽDR, nemali za cieľ poškodenie národnej ekonomiky. "Teraz však verejné osobnosti v západných krajinách hovoria, že je tu potreba uvaliť sankcie, ktoré zničia ekonomiku a zapríčinia politické protesty," tvrdí Lavrov.

Jeho vyjadrenia nasledujú po tom, čo prezident Vladimir Putin vo štvrtok povedal, že je potrebné zabrániť "farebným revolúciám" v Rusku. Mal na mysli protesty, ktoré zvrhli lídrov v iných bývalých sovietskych republikách, medzi nimi oranžová revolúcia na Ukrajine v roku 2004 a ružová v Gruzínsku v roku 2008.

Západ uvalil prvé sankcie proti Rusku po tom, čo jednostranne anektovalo ukrajinský Krym. Ďalšie nasledovali v rámci konfliktu na východe Ukrajiny, kde Rusko podporuje separatistov, priame zasahovanie do tamojšieho konfliktu však vytrvalo popiera.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá