Američania z Afganistanu neodchádzajú, pomáhať budú i pri bojových operáciách

Armáda Spojených štátov sa bude do bojov proti Talibanu v Afganistane zapájať aj po koncoročnom stiahnutí vojsk. Nemá ísť už len o podporné misie a cvičenie afganských vojakov. Podľa zdrojov denníka New York Times podpísal Barack Obama tajné splnomocnenie, ktoré umožňuje širšie nasadenie vojsk ako sa pôvodne plánovalo.

New York Times: Obama podpísal tajný rozkaz na rozsiahlejšiu misiu v Afganistane

Americký prezident Barack Obama podpísal tajný rozkaz na rozsiahlejšiu vojenskú misiu v Afganistane v roku 2015, než bolo pôvodne plánované, informovala dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na denník New York Times.

Rozhodnutie podľa denníka zaisťuje priamu úlohu amerických vojakov v bojoch po dobu najmenej jedného roka. K tomuto kroku sa Obama údajne odhodlal počas schôdzky s bezpečnostnými poradcami v uplynulých týždňoch.

Ešte v máji Obama tvrdil, že americká armáda nebude na budúci rok plniť bojové úlohy v Afganistane. Misia pre zvyšných 9800 vojakov mala byť podľa neho obmedzená na výcvik afganských síl a hľadanie "zvyškov al-Káidy".

Obamov nový rozkaz podľa New York Times umožní americkým vojakom zasahovať proti Talibanu a ďalším militantným skupinám, ktoré ohrozujú jednotky USA alebo afganskú vládu. Umožní aj americké nálety na podporu afganských jednotiek, ktoré budú počas operácií proti Talibanu príležitostne sprevádzať americké sily.

Nemenovaný predstaviteľ americkej administratívy podľa agentúry Reuters reagoval na článok v New York Times slovami, že bojová misia sa skončí do konca tohto roka, ako to v máji oznámil Obama.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá