Islamský štát ukradol milión ton obilia

Islamský štát ukradol milión ton obilia
Zdroj foto: SITA
Militanti z Islamského štátu (IŠ) ukradli viac než milión ton obilia zo severu Iraku a previezli ho do dvoch miest, ktoré kontrolujú v susednej Sýrii. Uviedol to iracký minister poľnohospodárstva Faláh Hassan al-Zajdán.

Podľa jeho údajov zverejnených na stránke ministerstva má vláda "informácie o pašovaní viac než milióna ton pšenice a jačmeňa gangmi Islamského štátu z provincie Ninive do sýrskych miest Rakká a Dajr az-Zaur". Informácie nie je možné nezávisle overiť, uvádza agentúra Reuters.

Keď IŠ prešiel v júni zo Sýrie do severného Iraku, nakrátko prevzal kontrolu nad štátnymi obilnými silami v provinciách Ninive a Salahadín, kde sa pestuje tretina irackej pšenice a takmer 40 percent jačmeňa.

Bývalý šéf rady zodpovednej za obilie pre Reuters v auguste povedal, že militanti vzali z Ninive a západnej provincie Anbár 40 až 50 000 ton pšenice a previezli ju do Sýrie na zomletie. Koľko obilia však odviezli počas svojej ofenzívy v lete, ktorá sa kryla so žatvou strategicky dôležitej pšenice, už nie je presne známe. Islamský štát chce, aby sa ich samozvaný kalifát stal sebestačný.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá