Počet poberateľov nezamestnaneckej dávky v októbri klesol

Počet poberateľov nezamestnaneckej dávky v októbri klesol
Zdroj foto: SITA
Sociálna poisťovňa vyplatila minulý mesiac dávku v nezamestnanosti takmer 34,1 tisíc osobám. V porovnaní so septembrom tohto roka ide o pokles o 820 ľudí. Medziročne sa počet poberateľov dávky minulý mesiac znížil o 3 238 ľudí. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Na dávku v nezamestnanosti majú nárok tí nezamestnaní, ktorí boli poistení v nezamestnanosti najmenej dva roky v posledných troch rokoch. Dávka v nezamestnanosti dosahuje 50 % z hrubého príjmu poistenca. Výška dávky sa určuje z hrubých príjmov dosahovaných v období dvoch rokov pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Maximálny základ na výpočet dávky v nezamestnanosti sa od začiatku minulého roka znížil z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov na jej dvojnásobok.

Maximálny denný vymeriavací základ je od 1. júla tohto roka do 30. júna budúceho roka vo výške 54,1809 eura. Maximálna výška dávky v nezamestnanosti poskytovanej za mesiac, ktorý má 30 kalendárnych dní, tak dosahuje 812,8 eura. V mesiaci, ktorý má 31 kalendárnych dní, je najvyššia dávka v nezamestnanosti v sume 839,9 eura.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá