Poslanci schválili vyššie platy lekárov aj zrušenie transformácie

14.12.2011 14:50 | zdroj: TASR | zdroj foto: TASR
Poslanci schválili vyššie platy lekárov aj zrušenie transformácie

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Lekárom sa podarilo dosiahnuť ich vyššie mzdy, zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, ako aj zmeny v Zákonníku práce. Parlament dnes totiž schválil návrh výboru pre zdravotníctvo, ktorý má zabezpečiť plnenie memoranda medzi vládou a lekárskymi odbormi.

Vložiť video

Pozmeňujúci návrh Richarda Rašiho (Smer-SD), ktorý znamená zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, podporili okrem poslancov Smeru-SD aj štyria Obyčajní ľudia a dvaja poslanci SNS. Za právnu normu ako celok potom zahlasovali poslanci Smeru-SD, Mostu-Híd a dvaja národniari a dvaja nezávislí. Šéf Lekárskeho odborového združenia Marián Kollár vyjadril bezprostredne po hlasovaní spokojnosť.

Novela zákona o poskytovateľoch z dielne výboru hovorí o prvých dvoch častiach z trojetapového zvýšenia platov lekárov, ku ktorému sa vláda zaviazala v spoločnom memorande s odbormi. Materiál má garantovať minimálne mzdy pre lekárov a zubárov pracujúcich v nemocniciach. Tie majú k januáru 2012 dosiahnuť úroveň 1,05- až 1,6-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

V slovenských nemocniciach pracuje v súčasnosti asi 7400 lekárov a zubárov, ich súčasná priemerná základná mzda sa pohybovala okolo 1000 eur. Základný plat lekára bez atestácie má byť od januára minimálne 807 eur a od júla 923 eur. Minimálny základný plat lekára so špecializáciou má najprv dosiahnuť 1230 eur a následne porásť na minimálnu hranicu 1461 eur. Tento krok si v budúcom roku vyžiada 31 miliónov, ktoré chce ministerstvo vykryť z úspor v systéme.

Súčasťou materiálu je aj návrh novely Zákonníka práce vo vzťahu k zamestnancom, ktorí vykonávajú zdravotnícke povolanie. Navrhuje sa rozšírenie okruhu subjektov, na ktoré sa zákonník vzťahuje, ako aj doplnenie osobitných ustanovení o zvyšovaní kvalifikácie a vzdelávaní týchto zamestnancov. Zároveň sa rozširuje okruh osôb, ktoré môžu podať podnet na príslušnom orgáne inšpekcie práce aj na zástupcov zamestnancov. Nemocnice majú po novom okrem toho lekárom po presiahnutí nadčasov udeľovať za odslúžené hodiny náhradné voľno do dvoch mesiacov.

Odborom sa pôvodne nepáčil spôsob napĺňania ich požiadaviek, na ktorých sa dohodli s vládou v spoločnom memorande, čo viedlo k návratu asi 1200 lekárov do slovenských nemocníc. Počas víkendu preto vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Materiál označili za v rozpore s textom memoranda.

Podpísanie memoranda malo znamenať ukončenie odborárskej akcie hromadných výpovedí lekárov a ich návrat do nemocníc. Do akcie sa pôvodne zapojilo vyše 2400 lekárov, nakoniec na svojej výpovedi trvala asi polovica z nich. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývali na dodržiavanie Zákonníka práce, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Ich naplnenie malo garantovať memorandum, ktoré vláda a LOZ podpísali 3. decembra.