Misiu modulu Philae na kométe ohrozuje tieň

Misiu modulu Philae na kométe ohrozuje tieň
Zdroj foto: ESA/Rosetta/Philae/CIVA
Modul Philae sa dnes pokúsil získať vzorky spod povrchu kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko, na ktorom pristál v stredu.

Vedci z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) mu dali tento pokyn aj napriek faktu, že modulu môže v najbližších hodinách dôjsť energia. Philae sa totiž nachádza v tieni okraju krátera, a preto sa jeho hlavná batéria nemôže dostatočne nabíjať solárnou energiou.

"Vŕtacie zariadenie bolo dnes aktívne, či sa mu však podarilo získať a spracovať vzorky, sa dozvieme až večer. Bolo by to úžasné, ale zatiaľ nie je nič isté, pretože batéria možno nevydrží do ďalšieho kontaktu so Zemou. Solárne panely dokážu momentálne získať iba trochu energie, čo však bude stačiť na vykonávanie operácií maximálne do nedele. Plánujeme modul trochu natočiť, aby na solárne panely dopadalo viac slnečného svetla. To by zvýšilo šance, že neskôr by sa mohol modul znova aktivovať a komunikovať s nami," uviedol vedúci projektu Stephan Ulamec.

Modul Philae vypustila na kométu 67P/Churyumov-Gerasimenko sonda Rosetta v stredu 9:35 SEČ. Modul pristál približne o sedem hodín neskôr, čím sa stal prvým človekom vyrobeným strojom na kométe. Pri pristátí sa mu však nepodarilo vystreliť úchytné zariadenia podobné harpúne, a preto sa odrazil. Na povrch kométy druhý raz dosadol až hodinu a 50 minút neskôr, potom sa odrazil ešte raz a po siedmich minútach pristál po tretí raz. Vedci preto nepoznajú jeho presnú pozíciu ani orientáciu. Momentálne sa však pravdepodobne nachádza asi kilometer od miesta prvého pristátia, pričom stále nie je pevne ukotvený.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá