Hnutie ANO je je čoraz silnejšie, v novembri by zdvojnásobilo volebný zisk

Hnutie ANO je je čoraz silnejšie, v novembri by zdvojnásobilo volebný zisk
Zdroj foto: ČTK
České hnutie Andreja Babiša, ktoré sa označuje za "nepolitické", naďalej silnie a zaznamenáva voličské úspechy. Aj napriek účasti vo vláde sa mu darí získavať čoraz väčší počet českých voličov. Ak by sa v novembri konali voľby do Poslaneckej snemovne, Babišovo hnutie by doslova prevalcovalo ostatné strany a takmer by zdvojnásobilo volebný zisk z vlaňajška.

Ostatné strany by ANO nechalo ďaleko za sebou, napísal dnes spravodajský portál Novinky.cz.

Hnutie ANO by volilo 35 percent ľudí, podľa prepočtu denníka Právo by dostalo 85 mandátov v dolnej komore parlamentu. Dnes majú babišovci 47 poslancov a vo vlaňajších predčasných voľbách im dalo hlas 18,65 percenta voličov. Výsledky priniesol prieskum spoločnosti TNS Aisa pre Českú televíziu.

Portál Novinky.cz píše, že čísla sa približujú niekdajším preferenciám slovenskej strany SMER-SD Roberta Fica, ktorá atakovala 40 percent a nakoniec získala absolútnu väčšinu v parlamente. ANO vysáva voličov pravici a teraz sa k hnutiu zrejme pridali hlasy sociálnej demokracie a KSČM, ktorá zaznamenala výraznú stratu.

ČSSD opäť stratila voličov a podľa prieskumu jej dalo hlas 18 percent ľudí - získala by 45 mandátov. TOP 09 by dostala 9,5 percenta hlasov a obsadila by 22 poslaneckých kresiel.

Veľmi nepriaznivé výsledky dosiahli komunisti, ktorých by v novembri volilo 18 percent občanov a mali by tak v snemovni 18 mandátov.

Na hranici zvoliteľnosti by sa so šiestimi percentami a desiatimi kreslami ocitla pravicová ODS. Do snemovne by sa ešte dostali ľudovci (KDU-ČSL), ktorí by naopak oproti posledným voľbám ešte posilnili, pretože by ich volilo 7,5 percenta ľudí. V dolnej komore by sedelo aj hnutie Úsvit, ktoré by síce o pol percentuálneho bodu neprekročilo päťpercentnú hranicu, ale malo by nárok na šesť poslancov.

Z menších strán rastú preferencie len Pirátom, ale s 3,5 percentami by sa do parlamentu nedostali, informoval portál Novinky.cz.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá