Podľa GRECO Slovensko venuje malú pozornosť korupčným rizikám

Podľa GRECO Slovensko venuje malú pozornosť korupčným rizikám
Zdroj foto: SITA
Slovenská národná strana apeluje na zákonodarnú a výkonnú moc na Slovensku, aby zabezpečila štandardné právne prostredie na Slovensku. "Potvrdením týchto požiadaviek je správa, ktorú zverejnila Skupina štátov Rady Európy proti korupcii (GRECO)," vyhlásil predseda strany Andrej Danko.

"Pokiaľ ide o poslancov nášho parlamentu, slabá pozornosť, venovaná korupčným rizikám, podporuje fungovanie nevhodnej zákulisnej rozhodovacej praxe. Podľa GRECO si situácia na Slovensku vyžaduje silnú pozornosť najmä v prípade kontaktov poslancov s lobistami a pri prijímaní darov a iných výhod," dodal.

SNS podľa neho viackrát upozornila našu výkonnú a zákonodarnú moc, že primerané presadzovanie pravidiel o zverejňovaní majetku a o konflikte záujmov si vyžaduje posilnenie kontrolných mechanizmov. Správa GRECO hovorí o posilnení mandátu parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.

Nízka úroveň dôvery verejnosti, nedostatočná transparentnosť a zodpovednosť, ako aj zraniteľnosť súdnictva a do istej miery aj prokuratúry a nevhodné politické zasahovanie si podľa GRECO v prípade Slovenska vyžadujú prioritnú pozornosť.

"SNS pripomína, že je najvyšší čas venovať sa riešeniu takýchto výhrad, ktoré mimoriadne poškodzujú záujmy občanov Slovenskej republiky doma i v zahraničí," uviedol Danko.

Podľa SNS by sa správou mali začať zaoberať príslušné parlamentné výbory s tým, že plénu NR SR navrhnú operatívne a efektívne riešenia.

Slovensko ešte do najbližších parlamentných volieb musí podľa Danka negatívne hodnotené okolnosti napraviť, pretože ďalšia kontrola GRECO je plánovaná práve na jar v roku 2016.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá