Japonská prefektúra povolila reštart jadrovej elektrárne Sendai

Japonská prefektúra povolila reštart jadrovej elektrárne Sendai
Zdroj foto: SITA/AP
Japonské regionálne úrady povolili reštart nepoužívanej atómovej elektrárne Sendai. Ide o prvý krok k oživeniu japonského jadrového priemyslu od katastrofy vo Fukušime v roku 2011, píše agentúra Reuters.

Opätovné spustenie reaktorov elektrárne Sendai odhlasovali dnes členovia miestneho zhromaždenia prefektúry Kagošima. Reštart elektrárne presadzovala vláda, pričom premiér Šinzó Abe obhajuje dôležitosť jadrovej energetiky pre Japonsko, chudobné na zdroje, a tlačil na reštart tohto závodu.

Dvojreaktorová elektráreň Sendai leží v prefektúre Kagošima približne 1000 kilometrov juhozápadne od Tokia. Jej oživenie predstavuje dôležitý moment celonárodnej i miestnej obnovy.

Sendai spustia podľa Reuters najskôr budúci rok. Zariadenie musí najskôr prejsť bezpečnostnými previerkami. V prípade, že sa plán obnovy elektrárne zrealizuje, pôjde o prvý reštart atómovej elektrárne v rámci nového nezávislého regulačného systému vytvoreného po tragickej havárii vo Fukušime, spôsobenej zemetrasením a následnými prívalovými vlnami cunami.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá