Ruský rubeľ voči doláru od začiatku roka oslabil o 24 %

Ruský rubeľ voči doláru od začiatku roka oslabil o 24 %
Zdroj foto: ČTK
Od začiatku tohto roka ruský rubeľ voči doláru oslabil o 24 %. Investori očakávajú, že tamojšia centrálna banka preto pravdepodobne bude nútená prijať veľmi prísne opatrenia, aby menu zastabilizovala. Vo svojom najnovšom analytickom komentári to uviedla česká spoločnosť Colosseum.

Klesajúce ceny ropy v kombinácii s ekonomickými sankciami sú podľa analytikov spoločnosti hlavnými dôvodmi spomalenia hospodárskeho rastu Ruska. "Tento mix prinútil investorov k predaju aktív denominovaných v ruských rubľoch, akými sú akcie a dlhopisy," konštatoval analytik Colossea Petr Habiger.

Podľa jeho slov ruská centrálna banka zasahuje proti poklesu meny takmer každý deň. "Vďaka klesajúcej cene ropy Brent, ktorá sa v tomto roku prepadla viac než o 20 %, sa ale ruskej centrálnej banke stabilizácia rubľa zatiaľ príliš nedarí. Preto niektorí investori veria, že pripravuje ďalšie drastické opatrenia," doplnil Habiger.

Ako ďalej pripomenul, Svetová banka (SB) minulý mesiac uviedla, že Rusko je takmer v recesii, a znížila mu prognózu ekonomického rastu na najbližšie dva roky. Podľa SB totiž bude tamojšia ekonomika stagnovať, a to predovšetkým vďaka ekonomickým sankciám a nedostatku štrukturálnych reforiem. Banka tiež uviedla, že rastúce napätie medzi Ruskom a Ukrajinou by mohlo tlačiť ruskú ekonomiku do dlhej recesie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá