Pchjongjang pozval EÚ na preverenie ľudských práv v krajine

Severná Kórea pozvala vysokého predstaviteľa EÚ pre ľudské práva Stavrosa Lambrinidisa na návštevu, aby osobne preveril stav ľudských práv v krajine. Ako podmienku si však KĽDR stanovila vypustenie zmienky o Medzinárodnom trestnom súde (ICC) z pripravovanej rezolúcie OSN o ľudských právach v Severnej Kórei.

Severokórejský diplomat pri OSN Kim Un-čol povedal, že Lambrinidisova návšteva by sa mala uskutočniť v marci na budúci rok. "Už sme poslali pozývací list," povedal. Misia EÚ pri OSN sa k tejto správe zatiaľ nevyjadrila.

KĽDR sa nepáči navrhovaná rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), ktorá vyzýva na podanie žaloby proti Severnej Kórei na ICC za hrubé porušovanie práv jej občanov. Zodpovednosť za tento stav pripisuje lídrovi krajiny Kimov Čong-unovi.

Čína už signalizovala, že túto rezolúciu z dielne Japonska a a Európskej únie bude pravdepodobne vetovať. Diplomat KĽDR pri OSN nedávno vyhlásil, že jeho krajina nemá v oblasti ľudských práv čo skrývať a ochotne odpovie na všetky otázky. Ochota rokovať na túto tému ako aj pozvanie predstaviteľa EÚ na návštevu sú dôležitou zmenou v postoji tejto komunistickej krajiny, ktorá až doteraz odmietala akúkoľvek diskusiu o ľudských právach.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá