Švajčiarski občania odmietnu ďalšie protiprisťahovalecké obmedzenie

Švajčiarski občania odmietnu ďalšie protiprisťahovalecké obmedzenie
Zdroj foto: SITA/AP
Švajčiari v novembrovom referende odmietnu návrh ďalšieho obmedzenia prisťahovalectva z dôvodu ochrany životného prostredia. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky zverejnili v piatok. Z nich vyplýva, že takmer 60 percent respondentov nesúhlasí s uzákonením obmedzenia počtu prisťahovalcov na 0,2 percenta populácie, teda na približne 16-tisíc ročne.

Vláda varuje, že to by znamenalo 75-percentné zníženie miery prisťahovalectva, čo by pre starnúce obyvateľstvo pocítila aj švajčiarska ekonomika. Iniciátori referenda, ktorí získali potrebných 100-tisíc podpisov, však hovoria o nedostatku životného priestoru a veľkého tlaku na životné prostredie. Vláda v Berne je v komplikovanom vzťahu s EÚ už od februárového referenda, v ktorom občania schválili kvóty pre imigrantov.

Švajčiari vo februárovom referende podporili zavedenie prisťahovaleckých kvót s cieľom limitovať imigráciu do krajiny. Obmedzenia sa týkajú všetkých cudzincov, pre občanov z EÚ sú však o niečo miernejšie. Plány Švajčiarska však napriek tomu rozhnevali Európsku úniu, ktorá varovala, že prehodnotí zmluvy s krajinou o voľnom pohybe osôb a voľnom pohybe tovaru. Švajčiarska vláda však argumentuje, že musí zákon prijať a nemôže ignorovať výsledky ľudového hlasovania.

Švajčiari už mali prisťahovalecké kvóty pre obyvateľov Európskej únie, no zrušili ich v roku 2007. V osemmiliónovom Švajčiarsku v súčasnosti žijú takmer dva milióny obyvateľov, ktorí majú iný pôvod. Najviac ich pochádza z Portugalska, Kosova, Nemecka, Talianska a Francúzska. Švajčiarsko zavedie imigračné kvóty pre občanov z členských krajín Európskej únie od roku 2017.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá