Južná Kórea odstránila z pohraničia kontroverzný vianočný stromček

Južná Kórea odstránila z pohraničia kontroverzný vianočný stromček
Zdroj foto: SITA/AP
Južná Kórea odstránila z prísne stráženej pohraničnej zóny vianočný stromček, ktorý dlhodobo vyvolával negatívne reakcie komunistického Pchjongjangu. Oznámila to agentúra Jonhap s odvolaním sa vládne zdroje zo Soulu.

Približne 30 metrov vysokú oceľovú vežu v tvare vianočného stromu postavili v roku 1971. Stála na pahorku Egibong, asi tri kilometre od hraníc, a bola dobre viditeľná zo susednej KĽDR.

V prvých desaťročiach existencie na kovovom strome každoročne rozsvecovali farebné vianočné svetlá, ktoré bolo vidno aj v 300-tisícovom severokórejskom meste Kesong, ležiacom neďaleko demilitarizovanej zóny. Pchjongjang obviňoval Soul z toho, že vežu Egibong používa ako psychologickú propagandistickú zbraň.

Južná Kórea pravidelný rituál zakázala v roku 2004 v rámci snáh o zmierenie so severným susedom. Odvtedy sa strom rozsvecoval len sporadicky v obdobiach zvýšeného napätia na Kórejskom polostrove.


Minulý týždeň dali juhokórejské úrady vežu zdemolovať a na jej mieste by mal vzniknúť park. Oficiálne sa tak stalo pre zlý technický stav, kvôli ktorému hrozilo jej zrútenie.


Miestne médiá však špekulujú, že odstránenie kontroverzného vianočného stromu bolo mienené ako ústretový krok voči KĽDR v období mierneho uvoľnenia napätia medzi oboma susedmi.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá