OSN: Ťaženie Islamského štátu proti Jezídom môže byť pokusom o genocídu

OSN: Ťaženie Islamského štátu proti Jezídom môže byť pokusom o genocídu
Zdroj foto: SITA/AP
Ťaženie extrémistických militantov z takzvaného Islamského štátu (IS) proti príslušníkom etnicky-náboženskej menšine Jezídov v Iraku môže byť pokusom o genocídu. Uviedol to v utorok asistent generálneho tajomníka OSN pre ľudské práva Ivan Šimonovič, ktorého citovala agentúra Reuters.

"Skutočnosti naznačujú, že útoky voči Jezídom možno považovať za pokus o genocídu," povedal Šimonovič pre novinárov v newyorskom sídle OSN po svojom návrate z nedávnej návštevy Iraku.

Bojovníci IS sa medzitým priblížili k irackému pohoriu Džabal Sindžár, čím upevnili obliehanie tamojších Jezídov volajúcich po pomoci USA a ich spojencov v snahe predísť ďalšiemu krviprelievaniu.

Americké armádne sily uskutočnili v uplynulých dňoch štyri letecké útoky neďaleko sýrskeho mesta Kobané, pri ktorých zničili bojové pozície, budovu a veľký útvar IS.


Sýrske vzdušné sily v utorok zasiahli i mesto Nasíb ovládané opozičnými povstalcami. Zahynulo pri nich najmenej osem ľudí, podľa aktivistov však počet obetí porastie, keďže mnoho osôb sa nachádza pod troskami budov.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá