Rusko plánuje štátnym fimám zakázať dovoz áut a ťažkej techniky

Rusko plánuje štátnym fimám zakázať dovoz áut a ťažkej techniky
Zdroj foto: SITA
Rusko plánuje zakázať štátnym podnikom dovážať zo zahraničia autá, ťažkú techniku a metalurgické produkty. Informovala o tom agentúra RIA Novosti, ktorá sa odvolala na správu v denníku Kommersant.

Podľa Kommersantu, ktorý získal údaje od ruského ministerstva hospodárskeho rozvoja, ako aj od ministerstva obchodu a priemyslu, nebudú môcť štátne podniky dovážať zo zahraničia určité produkty, ktoré majú ruskú obdobu. Ministerstvo priemyslu a obchodu denníku v tejto súvislosti potvrdilo, že vypracovalo "všeobecné nariadenie", ktoré sa bude týkať všetkých podnikov minimálne s 50-% podielom v rukách štátu. Konkrétny zoznam podnikov ale zatiaľ nezverejnilo.

"Tieto obmedzenia budú štátnym firmám odporúčať zástupcovia štátu v ich správnych radách," dodal pre Kommersant zdroj z ministerstva hospodárskeho rozvoja.

Západné krajiny uvalili v minulých mesiacoch sankcie na ruské spoločnosti v zbrojárskom, energetickom a bankovom sektore. Dôvodom sankcií bola najskôr anexia polostrova Krym a neskôr eskalácia napätia na východe Ukrajiny, z čoho Západ obviňuje práve Rusko.

Moskva na sankcie zareagovala začiatkom augusta, keď rozhodla o jednoročnom embargu na dovoz viacerých potravín z Európskej únie, USA, Austrálie, Kanady a Nórska. Následne v septembri poradca ruského prezidenta Vladimira Putina Andrej Belousov pre agentúru RIA Novosti uviedol, že Rusko má pripravený nový balík odvetných opatrení, ktorý zahŕňa napríklad obmedzenia na dovoz áut a textilných výrobkov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá