Turecko umožnilo kurdským bojovníkom presun do Kobani

Turecko umožnilo kurdským bojovníkom presun do Kobani
Zdroj foto: SITA/AP
Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Cavusoglu dnes uviedol, že Turecko umožňuje prechod irackých kurdských bojovníkov do sýrskeho mesta Kobani, ktoré tamojší Kurdi bránia pred extrémistami z organizácie Islamský štát (IS). Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Cavusoglu, ktorý pred novinárov predstúpil na tlačovej konferencii v tureckej metropole Ankara, však podrobnosti o presune kurdských bojovníkov neuviedol.

Na margo leteckej vojenskej pomoci, ktorú Američania poskytli Kurdom v Kobani Cavusoglu povedal, že na jej prepravu vzdušné sily Spojených štátov nevyužili turecký vzdušný priestor.

Americké Centrálne velenie (CENTCOM) v nedeľu oznámilo, že kurdským silám bojujúcim s islamistami o Kobani poskytlo leteckú pomoc v podobe ručných strelných zbraní, streliva a zdravotníckeho materiálu.

Ankara považuje kurdských bojovníkov v Sýrii za predĺženú ruku Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorá už 30 rokov vedie na území Turecka ozbrojené povstanie a je považovaná za teroristickú skupinu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá