V Barcelone demonštrovali desaťtisíce proti nezávislosti

V Barcelone demonštrovali desaťtisíce proti nezávislosti
Zdroj foto: SITA/AP
Odhadom 40-tisíc ľudí vyšlo v nedeľu do ulíc katalánskej metropoly Barcelona, kam prišli vyjadriť svoju nespokojnosť s plánmi vlády vypísať na začiatok novembra nezáväzné referendum o nezávislosti od zvyšku Španielska.

Prítomní počas štátneho sviatku pri príležitosti 522. výročia objavenia amerického kontinentu Krištofom Kolumbom niesli katalánske i španielske vlajky a vyzývali predsedu katalánskej vlády Artura Masa na rezignáciu. Ten je totiž zástancom ľudového hlasovania o vymanení sa spod kontroly vlády v Madride. Poukazuje pritom na postoj britskej vlády, ktorá Škótom povolila vyjadriť svoj názor na nezávislosť od Londýna. Tí nakoniec v polovici septembra rozhodli o svojom zotrvaní v Spojenom kráľovstve.

Obyvatelia 7,5-miliónového Katalánska sú nespokojní s politikou vlády v Madride, ktorá bojuje proti kríze tvrdými úspornými opatreniami a podľa katalánskych politikov investuje do regiónu oveľa menej peňazí, ako z neho dostáva. Španielsky ústavný súd opakovane odmietol referendum o oddelení časti územia, na ktorom sa nezúčastnia všetci obyvatelia krajiny. Podľa výsledkov prieskumu zverejnených začiatkom októbra si ľudové hlasovanie o odtrhnutí sa od zvyšku Španielska praje 70 percent obyvateľov bohatého regiónu. Katalánska vláda o prípadnom vypísaní plebiscitu o nezávislosti rozhodne do stredy.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá