Rusko potvrdilo účasť na rokovaniach o plyne s Kyjevom

Rusko potvrdilo účasť na rokovaniach o plyne s Kyjevom
Zdroj foto: SITA
Rusko sa zúčastní na novom kole trojstranných rokovaní o vyriešení plynovej krízy medzi Moskvou, Kyjevom a Európskou komisiou (EK), ktoré sa uskutoční 21. októbra v Berlíne. Potvrdilo to v piatok ruské ministerstvo energetiky.

Rusko v júni stoplo Ukrajine dodávky plynu, keď sa obe strany nedohodli na vyriešení cenového sporu a uhradení dlhu Kyjeva za odobratý plyn. Ten podľa ruskej spoločnosti Gazprom predstavuje vyše 5 mld. USD.

V predchádzajúcom kole rozhovorov EK Ukrajine navrhla, aby v prechodnom období počas zimných mesiacov Ukrajina súhlasila s cenou 385 USD za tisíc kubických metrov plynu. Kyjev však návrh zatiaľ neprijal a naznačil, že bude trvať na dlhodobých cenových garanciách.

Vlani Moskva znížila Kyjevu cenu za plyn na 268,50 USD za tisíc metrov kubických po tom, čo vtedajší prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč oznámil, že pred podpisom dohody o približovaní sa k Európskej únii uprednostní užšiu spoluprácu s Moskvou. Masové pouličné protesty však viedli vo februári k zvrhnutiu Janukovyča a Moskva následne Kyjevu zvýšila cenu na 486 USD za tisíc kubických metrov. To vláda v Kyjeve odmietla a žiada návrat k pôvodnej cene.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá