Bitkárom v NHL odzvonilo, nechce ich už ani Toronto

Bitkárom v NHL odzvonilo, nechce ich už ani Toronto
Zdroj foto: SITA/AP
V zámorskej hokejovej NHL sú prebytkom a už ich nechcú ani klasické kluby ako Boston Bruins, Philadelphia Flyers a najnovšie ani Toronto Maple Leafs.

Bitkárom, ktorí desaťročia neodmysliteľne patrili k najlepšej hokejovej lige sveta, ako sa zdá, odzvonilo. Ako inak si vysvetliť krok, ku ktorému sa pondelok uchýlilo vedenie Toronta, ktoré poslalo na farmu dvojicu "zlých mužov" Coltona Orra a Frazera McLarena a začne sezónu bez nich. Veterán Orr bol dlhé roky ozajstným šampiónom ťažkej váhy v NHL, ale ani meno a tvrdé päste mu nepomohli k tomu, aby si udržal pozíciu v prvom tíme. Staré časy sú preč, kto chce napredovať, musí obetovať kilogramy a staviť na rýchlosť, to si uvedomuje aj tréner Toronta Randy Carlyle a generálny manažér Dave Nonis, mimochodom v NHL známi ako zástancovia starého štýlu hokeja.

Boston pred sezónou odmietol predĺžiť zmluvu s "tvrďákom" Shawnom Thorntonom, v kádri Philadelphie už nie je Jay Rosehill, Orr a McLaren sa budú pretĺkať v AHL. Boston, Philadelphia a Toronto boli pritom tri tímy, ktoré mali v uplynulej sezóne na svojom konte najviac bitiek v NHL.

Bitkár sa používa v zápasoch NHL ako súčasť stratégie a aj keď stále sú mužstvá, ktoré ich v kádri majú (už však menej ako polovica), stále viac a viac ustupujú do pozadia. V každom tíme je totiž niekoľko iných hráčov, ktorým nerobí problém zhodiť rukavice, sú však platní aj v iných činnostiach. "Zdá sa, že kluby chcú radšej hráčov, ktorí sú platní na oboch koncoch ihriska. Platnejší sú ľahší hráči. Je to vývoj," povedal útočník Toronta Daniel Winnik.

Medzi hráčov tohto typu patrí Daniel Carcillo z Chicaga, Steve Downie z Pittsburghu alebo Zac Rinaldo z Philadelphie. Hoci každé ich striedanie zaváňa bitkou, na rozdiel od hráčov typu Orra vedia perfektne korčuľovať a brániť. "Stále máme hráčov, ktorí sa vedia postaviť za tím. Ale bitiek je stále menej, z play-off už takmer úplne vymizli," povedal generálny manažér Philadelphie Ron Hextall.

To však neznamená, že sila a kilogramy nemajú v tímoch NHL žiadne miesto. Napríklad Boston má okrem Zdena Cháru ďalších "veľkých borcov" ako Milan Lucic alebo Adam McQuaid. Najmä Lucic patrí medzi obávaných "rozdávačov úderov", ale do bitiek sa púšťa málokedy a v uplynulej sezóne pridal k 91 trestným minútam aj 24 gólov a 35 asistencií. Bostonu tak tvrdosť nechýba a rozhodol sa investovať peniaze radšej do šikovnejších hráčov ako je S. Thornton. "Ideme s trendom a pästné súboje v ňom nemajú veľké zastúpenie," oboznamoval na tlačovej konferencii po skončení uplynulej sezóny generálny manažér Bostonu Peter Chiarelli.

Toronto, Philadelphia a Boston sa však bitiek nevzdávajú úplne. "Vždy musíte byť prípravný sa brániť," povedal Carlyle, ktorý takisto nevylúčil, že Orr alebo McLaren sa do mužstva počas sezóny vrátia. Dokonca povedal, že nejde o filozofickú zmenu myslenia klubu, pripustil však, že doba je iná. "Posledných 5-10 rokov sa hokej trochu zmenil, tímy sú stavané trochu inak," pridal sa útočník Toronta James van Riemsdyk. Ak jeho spoluhráči budú potrebovať pomoc, Toronto sa bez Orra bude musieť spoľahnúť na päste Davida Clarksona, Romana Poláka, Cartera Ashtona, Joffreyho Lupula alebo aj spomínaného Winnika. Viac sa tak do popredia dostáva pojem "tímová tvrdosť," teda schopnosť celého kolektívu hrať tvrdo ale čisto a zároveň tým poraziť súpera. Klasický jeden bitkár tak ustupuje do úzadia. "Ako tím sa musíme ubrániť bez ohľadu na to, či máme Orra alebo McLarena v zostave," nepriamo naznačil vývoj do budúcnosti Nonis.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá