V kauze dvojnásobných vrážd dnes NS SR nemohol potvrdiť doživotný trest

Doživotný trest odňatia slobody za dve vraždy svojich veriteľov dnes senát Najvyššieho súdu (NS) SR nad obžalovaným Štefanom Sz. nemohol potvrdiť a ani zrušiť.

Dôvodom bola neprítomnosť Štefana Sz. na dnešnom verejnom zasadnutí NS SR, ktorý mal prerokovať odvolanie voči tohtoročnému májovému rozsudku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Obžalovaný nedal súhlas svojmu obhajcovi na pojednávanie v jeho neprítomnosti. Zároveň obhajca nevie, kde sa jeho klient v súčasnosti nachádza. Štefan Sz. je paradoxne chybou iného senátu NS SR od apríla tohto roku na slobode. NS SR dnes odročil zasadnutie v tejto kauze na koniec októbra.

ŠTS v Pezinku 13. mája tohto roka dospel k záveru, že u obžalovaného Štefana Sz. uloženie doživotného trestu vyžaduje účinná ochrana spoločnosti a nie je nádej, že by páchateľa bolo možné napraviť trestom odňatia slobody na dobu do 25 rokov. Išlo už o druhý verdikt ŠTS v tomto prípade, keď na doživotný trest odňatia slobody obžalovaného odsúdil už v polovici októbra minulého roka. NS SR však potom rozsudok zrušil a vec vrátil späť prvostupňovému súdu. ŠTS začal vo veci opätovne konať v máji 2014.

Proces so Štefanom Sz. sa začal 26. augusta 2013. Súd vtedy vypočul desať svedkov a 16 znalcov. Okrem obzvlášť závažného zločinu dvojnásobnej úkladnej vraždy bol obžalovaný aj z prečinu nedovoleného ozbrojovania. Podľa prvého bodu obžaloby mal v roku 2012 v obci Holiare nelegálne držanou zbraňou, s úmyslom zbaviť sa svojho veriteľa, vystreliť na Tibora Kovácsa a zabiť ho.

Podľa druhého bodu obžaloby v roku 2007 s úmyslom zbaviť sa svojho veriteľa mal vylákať Andreja Wolfa pod zámienkou vrátenia dlžnej sumy - 2,6 milióna slovenských korún do obce Lesné Kračany a usmrtiť ho dvoma výstrelmi do hlavy.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá