Ruská centrálna banka varuje pred poklesom cien ropy

Ruská centrálna banka varuje pred poklesom cien ropy
Zdroj foto: SITA
Cena ropy môže klesnúť až na úroveň 60 USD za barel. Počíta s tým stresový scenár ruskej centrálnej banky, o ktorom informovala v stredu agentúra Interfax. Banka pripravuje akčný plán s cieľom zmierniť negatívne dopady prípadného naplnenia "šokového scenára", uviedla podľa agentúry viceguvernérka banky Xénia Judajeva.

Ruská centrálna banka ešte minulý týždeň uviedla, že tri scenáre budúceho vývoja, o ktoré sa opierajú jej prognózy, doplní a ďalší, "stresový" scenár.

Rusku hrozí, že zmiernenie napätia na Ukrajine poskytne krajine iba čiastočnú úľavu, keďže pokles cien ropy na vyše dvojročné minimum môže ekonomiku uvrhnúť do recesie. Podľa prieskumu, ktorý zverejnila minulý týždeň agentúra Bloomberg, sa väčšina analytikov zhodla, že Rusku hrozí pokles ekonomiky, ak cena uralskej ropy nebude aspoň na úrovni 100 USD za barel. Podľa ruského ministerstva financií však cena v období od 15. augusta do 14. septembra bola na priemernej úrovni 98,28 USD za barel. Rast globálneho dopytu po rope je pritom najpomalší od roku 2011. Časť ekonómov varuje, že Rusko sa môže prepadnúť do recesie aj pri cene uralskej ropy na úrovni 110 USD za barel, a to v prípade, že krajina zostane odrezaná od svetových kapitálových trhov.

Situácia na Ukrajine vyvolala v Rusku odlev kapitálu, podkopala rubeľ a obmedzila jeho prístup k zahraničným úverom. Rubeľ v tomto roku oproti doláru oslabil o viac ako 14 % a v utorok klesol na historické minimum voči menovému košu zloženého z dolára a eura. Oslabenie rubľa nastalo po správe o tom, že centrálna banka uvažuje o zavedení kontroly kapitálu, čo inštitúcia následne poprela.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá