Bomby Talibanu zabili v Kábule najmenej sedem ľudí

Bomby Talibanu zabili v Kábule najmenej sedem ľudí
Zdroj foto: SITA/AP
Dvaja samovražední atentátnici Talibanu dnes zaútočili v afganskom hlavnom meste Kábul a podľa miestnej polície zabili najmenej sedem ľudí. K útokom vo východnej a západnej časti Kábulu došlo iba deň nato, ako nová vláda na čele s prezidentom Ašrafom Ghaním a Spojené štáty podpísali dlho odkladanú bezpečnostnú dohodu

Útoky si vyžiadali aj najmenej 21 zranených. K zodpovednosti zaň sa prihlásil Taliban, ktorý bojuje proti prítomnosti zahraničných vojakov v krajine. "Dvojitý mučenícky útok otriasol dnes ráno Kábulom v rámci tohtoročnej pokračujúcej operácie Chajbar," citovala Taliban na Twitteri agentúra Reuters. Hnutie to uviedlo v súvislosti so svojou letnou ofenzívou.

Prvý útočník sa odpálil v západnej časti Kábulu, kde zasiahol autobus s vojakmi. Výbuch sedem z nich zabil a 15 spôsobil zranenia. Aj druhý  útočník sa odpálil pred autobusom a zranil niekoľko vojakov.

Predstavitelia USA a novej afganskej vlády podpísali v utorok, vyše roka po predpokladanom termíne, dohodu umožňujúcu americkým vojakom zotrvať v krajine aj po skončení tohto roka. Na jej základe a na základe separátnej dohody s NATO zostane po skončení medzinárodnej bojovej misie, teda po 31. decembri 2014, v krajine zhruba 10.000 amerických vojakov a niekoľko tisíc ďalších vojakov z členských krajín aliancie, ktorí budú poskytovať tréning a poradenstvo afganským silám.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá