Pápež zvolal svojich vyslancov na poradu o postupe voči Islamskému štátu

Pápež zvolal svojich vyslancov na poradu o postupe voči Islamskému štátu
Zdroj foto: SITA/AP
Pápež František povolal svojich vyslancov z Blízkeho východu na poradu do Vatikánu. Chce s nimi diskutovať o tom, ako reagovať na hrozbu zo strany militantnej organizácie Islamský štát (IS), ktorá obsadila rozsiahle oblasti Iraku a Sýrie.

Na neobvyklú schôdzku pápež pozval svojich nunciov pôsobiacich v Jordánsku, Iraku, Iráne, Libanone, Sýrii, Turecku, Izraeli, ako aj vyslancov pri OSN a Európskej únii. Oznámila to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na oznámenie Vatikánu.

Porada sa uskutoční 2.-4. októbra. Okrem pápežských nunciov sa na nej zúčastní aj vyše desať popredných predstaviteľov Svätej stolice, vrátane vatikánskeho štátneho sekretára Pietra Parolina.

Kardinál Parolin v pondelok v rámci všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN hovoril o situácii na Blízkom východe. Podľa neho je "legálne a nutné" zastaviť agresiu prostredníctvom medzinárodného zásahu a primeraného použitia sily.

V podobnom zmysle sa v auguste vyjadril aj pápež František, keď v súvislosti s IS vyhlásil, že medzinárodné spoločenstvo má právo zastaviť nelegitímnu agresiu. O tom, ako zastaviť postup IS, by sa podľa neho malo rozhodovať na pôde OSN. Militantných islamistov podrobil pápež silnej kritike aj počas nedávnej návštevy prevažne moslimského Albánska.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá