Cameron naznačil, že podporí odchod krajiny z EÚ

Cameron naznačil, že podporí odchod krajiny z EÚ
Zdroj foto: SITA
Britský premiér David Cameron uviedol v nedeľu v rozhovore pre BBC, že podporí odchod Britov z Európskej únie, ak nebude schopný vyrokovať lepšie členské podmienky krajiny.

"Ak uvidím, že nie je v záujme Británie byť členom EÚ, nebudem obhajovať, aby sme v nej zotrvali. Ak to nedocielim, bude záležať na občanoch Británie, aby rozhodli, či chcú v únii zotrvať, alebo z nej vystúpiť."

Cameron plánuje vyrokovať lepší štatút pre Britániu pred referendom o zotrvaní či vystúpení v roku 2017 za predpokladu, že jeho Konzervatívna strana vyhrá májové parlamentné voľby. "Chcem, aby 27 ostatných členských krajín v Európe videlo, že máme plán, ktorý sa môže skončiť reformovanou EÚ, reformovaným vzťahom s Britániou a zotrvaním Británie v únii," povedal Cameron, ktorý požaduje, aby vlády členských krajín mali väčšiu kontrolu nad zásadou "slobodného pohybu", ktorá povoľuje občanom únie žiť a pracovať v ostatných krajinách bloku. Na nastávajúcom kongrese konzervatívcov v Birminghame Cameron zdôrazní taktiež potrebu zastaviť "turizmus za blahobytom".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá