Beblavý chce uľahčiť fungovanie samospráv

Beblavý chce uľahčiť fungovanie samospráv
Zdroj foto: SITA
Zvýšiť prehľadnosť legislatívneho prostredia a zlepšiť fungovanie samospráv chce novelou zákona o rokovacom poriadku Národnej rady SR nezaradený poslanec a podpredseda Siete Miroslav Beblavý.

Opozičný poslanec navrhuje, aby všetky nové aj novelizované zákony, ktoré sa týkajú kompetencií samospráv, boli účinné od 1. januára kalendárneho roka. „Vzhľadom na rozsah originálnych a prenesených kompetencií totiž niektoré samosprávy objektívne nemôžu byť schopné sledovať a aplikovať všetky zmeny vyplývajúce zo všeobecne záväzných právnych predpisov. Ďalšie samosprávy si musia na túto činnosť platiť právnika, ktorý by mohol byť využitý v iných oblastiach,“ vysvetľuje Beblavý.

Návrh by podľa neho pomohol fungovaniu samospráv, pretože jej príslušné orgány by sa mohli venovať svojim existujúcim povinnostiam, a „iba na začiatku roka by sa oboznámili s tým, čo sa v týchto povinnostiach zmenilo, respektíve aké nové povinnosti boli územnej samospráve uložené“. Mestá, obce a vyššie územné celky by tak nemuseli sledovať zmeny zákonov počas celého roka, ale oboznámili by sa s nimi len raz, a to na začiatku roka.

Účinnosť zákonov pre samosprávu od začiatku roka sa nebude týkať skrátených legislatívnych konaní, o ktorých sa rokuje pri nepredvídateľných udalostiach, pri ohrození základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody.

Parlament sa návrhom bude zaoberať na októbrovej schôdzi.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá