Ukrajinská armáda čoskoro začne sťahovať svoju bojovú techniku

Podľa predbežnej dohody by mala ustúpiť asi 15 kilometrov od osídlených miest. Armáda a zástupcovia separatistov sa minulý týždeň v Minsku dohodli na tom, že vytvoria tzv. nárazníkovú zónu. Získajú tak možnosť rokovať o novej podobe prímeria.

Podľa agentúry Interfax-Ukrajina Lysenko povedal, že rovnaké prípravy na odsun spustili aj separatisti a "ruskí vojaci", "ale nie tak intenzívne". Dúfa však, že "nasledujú príklad" ukrajinskej strany.

Podľa agentúry Reuters Lysenko konštatoval, že za posledných 24 hodín zahynuli dvaja vojaci i napriek prímeriu uzavretom 5. septembra. Dodal však, že delostrelecké útoky separatistov utíchajú a z ruského územia neprichádza žiadna paľba.

Tieto okolnosti podľa Reuters umožňujú Kyjevu realizovať dohodu uzavretú 19. septembra v bieloruskom Minsku na schôdzke Trojstrannej kontaktnej skupiny pre riešenie konfliktu na juhovýchode Ukrajiny - pozostáva zo zástupcov Ukrajiny, Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Kyjev sa s lídrami separatistov dohodol, že obe strany stiahnu všetkysvoje ťažké zbrane do vzdialenosti 15 kilometrov od frontovej línie. Vznikne tak 30 kilometrov široká nárazníková zóna.

Predstaviteľka samozvanej Doneckej ľudovej republiky dnes oznámila, že separatisti a vládne sily plánujú uskutočniť v stredu ďalšiu výmenu zajatcov. "Zoznamy (zajatcov) sú zostavené a schválené," citovala agentúra RIA Novosti predsedníčku výboru pre výmenu vojnových zajatcov a utečencov Darju Morozovovú.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá